Snail 3705324 1920

Nevítaní hosté trápí mnoho zahrádkářů. Univerzální metody často nefungují, na každé zvíře platí jiný postup

Mít vlastní zahradu, ať malou či velikou, přináší spoustu radosti ale i práce. Zvlášť pokud se v ní začnou objevovat nevítaní hosté a spásat vaši úrodu, či ničit milovaný trávník. Jsou to především hlemýždi, krtci, mravenci a hraboši a kuny, koho se chceme účinně a zároveň mírumilovně zbavit. Vyzkoušejte proti nim účinné přírodní metody, které jsou mnohem bezpečnější pro životní prostředí a nenaruší ekosystém.

Hlemýždi 

Hlemýždi se stali skutečnou zhoubou zahrad – poškozují listy rostlin a někdy dokonce snědí i malé výhonky, kterých je nám líto nejvíce. Kolem zahrádky se proto vyplatí nasázet takové rostliny, které dokážou šneky odpudit. Dokonce z nich budete mít užitek, protože se jedná o řebříček, šalvěj nebo tymián. Pokud však již došlo k invazi, je nejlepší zřídit na několika místech zahrady jednoduché pasti – zakopat do země plastové nádoby s pivem.

Mohlo by vás zajímat:  Na mšice bez chemie aneb Když stačí dostatek berušek nebo několik kopřiv
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Krtci

Krtka znají už malé děti a na zahradě by ho jistě rády uvítaly, jenže to nevědí, že tento savec nejenže ničí trávník, ale hlavně poškozuje kořeny rostlin a způsobuje jejich vysychání. Proto si na zahradě vysaďte bazalku, česnek nebo měsíček lékařský – ty krtky náležitě odradí. Do krtinců můžete také umístit rozdrcený stroužek česneku, nebo lidské vlasy. Oblíbenou cestou je instalování kovové tyče, ke které se volně připevní prázdné plechovky. Svým hlukem, který budou ve větru vyluzovat, krtky vyženou ze zahrady.

Mohlo by vás zajímat:  Mravence ze zahrady i domu vyžene přírodní sprej, na jehož výrobu postačí pouhé dvě ingredience

Hraboši

Malé kulaté otvory v zemi jsou pravděpodobně způsobeny hraboši. Nejlepší je dovnitř díry vložit drcený stroužek česneku nebo mleté ​​listy bezinky. Tito hlodavci jejich vůni nenávidí a přesunou se na jiné místo. Z rostlin, které stojí za to vysázet, na hraboše zase platí česnek, černý rybíz nebo máta – jejich vůně je natolik intenzivní, že se jim budou snažit co nejvíce vyhnout.

Mravenci

Pokud je jich na vaší zahradě příliš, měli byste proti nim rozhodně zakročit. Velké kolonie mravenců mohou totiž poškodit kořeny rostlin. Ekologicky se jich můžete zbavit velmi jednoduše. Jen nasypte poblíž místa jejich nejčastějšího výskytu skořici, kávovou sedlinu nebo jedlou sodu. Kukuřičná mouka už je k mravencům poněkud agresivnější – mravenci po jejím požití hynou.

Mohlo by vás zajímat:  Obávaná mandelinka bramborová dokáže zničit celou úrodu. Zabraňte jí v tom včas
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kuny

Kunu sice denně na zahradě (díkybohu!) nevidíte, přesto když se objeví, může napáchat veliké škody. Nejenže se před kunami odpradávna zavíraly slepice, ale tyto potvůrky dokážou svými zoubky poškodit i dřevěné prvky nebo rozkousat kabely. Nejúčinnějším způsobem, jak kunu lapit, je zakoupit speciální pasti dostupné v zahradnictvích. Lapená kuna v nich zůstane živá, abyste ji mohli zanést zpět do lesů daleko od domu.

Zdroj: balintgazda.hu, Autorský text
Přidat na Seznam.cz