Orchid 3778816 1920

Orchideje, které nekvetou, jsou noční můrou všech pěstitelů, zabránit fiasku ale není složité

Orchideje jsou velmi originální a oblíbené pokojové rostliny, které pochází z džunglí, kde bydlí na liánách téměř bez hlíny. V přírodních podmínkách tedy rostou v horkém a vlhkém podnebí. V našich domácích podmínkách je velmi jednoduché tuto rostlinu pěstovat tak, aby nejen vypadala zdravě, ale také neustále kvetla. Tyto květy vydrží na rostlině klidně i několik měsíců, kdy je pomalu střídají květy nové. Mnohdy bývají orchideje obsypané svými květy a poupaty tak moc, že je rostlina neudrží a nacházíme je spadané okolo. Pokud takové krásné orchidejové závěsy u Vás doma neznáte, je potřeba něco změnit v jejich péči.

Mohlo by vás zajímat:  Toulcovka bude ozdobou interiéru díky domácímu hnojivu. Využít lze přebytky z kuchyně
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vhodné stanoviště

Aby Vám orchidej dělala radost, musíte jí co nevíce vyjít vstříc, a pokusit se vytvořit co nejpodobnější podmínky jejímu přirozenému prostředí. Pokud se Vám nedaří, aby rostlinka kvetla, může mít nevhodné teplotní podmínky. Ať už jsou moc nízké, nebo moc vysoké, je čas na změnu. Nejlepší teplotní podmínky, které orchideji můžete dopřát, jsou kolem 25 °C. 

Aby rostlinka správně rostla, musí mát přístup k přímému slunečnímu záření, nejlepší proto je, pokud ji můžete umístit na okenní parapet.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Správná péče

Velmi důležitá je u orchidejí správná a pravidelná zálivka. Nejlepší cestou je pravidelně jednou týdně nalít vodu do květináče tak, aby byl plný. Rostlina si sama nasaje tolik vody, kolik bude na následující týden potřebovat. Po dvou hodinách vylijte veškerou přebytečnou vodu, která zůstane v květináči. Takový způsob je pro rostlinu ten nejpřirozenější. V domácím prostředí by si také dělala zásobu vody delší čas. Od věci není ani občas ji porosit listy, je zvyklá na vlhké prostředí ze své domoviny. Kropit můžete listy, květy i vzdušné kořeny. 

Mohlo by vás zajímat:  Většina zbytečně utrácí za umělá hnojiva. Toulcovku potěší něco mnohem levnějšího

Co se hnojiva týká, vynechte jakákoli univerzální hnojiva. Orchidej je, co se živin týká, velmi specifická rostlina, kupte jí proto speciálně hnojivo určené pro ni. Můžete ho koupit v podobě tekutého hnojiva, ale i tyčinek, které se zapíchnou do země. Každé hnojivo je jiné, proto zde, co se intervalu a množství týká, dejte na doporučené použití uvedené na obalu hnojiva. Příliš mnoho rostlin by v nejhorším případě mohlo vést ke ztrátě rostliny. V tom lepším byste jí pouze spálili listy nebo květy, případně by přestala kvést a začala tvořit nadměrnou produkci listů. 

Zdroj: khasiat-herbal.com, Autorský text
Přidat na Seznam.cz