Branch Plant Covered With Snow Winter Macro (1)

Během zimy rostliny odpočívají a nabírají sílu na jaro. Dřevnaté rostliny si ale zaslouží pozornost

Nejlepší čas, kdy je potřeba zazimovat dřevnaté rostliny, je právě nyní. Rostliny jsou v klidovém stavu, kdy nerostou ani nekvetou, a je tak možné s nimi manipulovat. Důležité bude je nejen uklidit do jiného prostředí, ale také ošetřit například stříháním. Můžete je také rozmnožit a na jaře je darovat.

Jak získáte nové sazenice?

Nové sazenice získáte velmi jednoduchým způsobem. Stačí ostrými nůžkami ostříhat větvičky nad uzlem neboli pupenem. Stříhejte je rovně a špičku odřízněte šikmo. Každá takto prořezaná větvička by měla mít alespoň pět pupenů. Pokud se rozhodnete takto reprodukovat rostliny, můžete to udělat nejlépe u jasmínu, vrby nebo jalovce.

Mohlo by vás zajímat:  Plísni na rostlinách přeje vlhko, zakročit je třeba co nejdřív

Konce řízků pak namočte do kořenového činidla, které seženete za pár korun v obchodech s rostlinami nebo hobbymarketech. Poté vložte řízky do substrátu, kterým by měl být nejlépe hrubý písek, ponořte řízky do 2/3 jejich výšky a dejte do místnosti, ve které nebudete topit. Až budete chtít rostliny vysadit, na jaře si připravte záhon, do kterého rostliny zasadíte. Půdu kolem rostlinek musíte dobře obhospodařit.

Zdroj obrázku: Freepik

Těšit se z rostliny můžete i několik let

Rostliny, které vysadíte na jaře, musíte pečlivě zalévat. Půda by měla být neustále vlhká a v polovině léta byste se měli pokusit o výběr, což znamená, že rostlinu jemně vyndáte ze země, nebo se o to alespoň pokusíte. Jestli to nepůjde, nedělejte to na sílu a rostlinu nechte v zemi. Takto můžete přesadit nejen dřevnaté rostliny, ale i jiné. Záleží na tom, jaké rostliny na zahradě máte.

Mohlo by vás zajímat:  Červen přeje sázení mnoha druhů zeleniny. Nezapomeňte na špenát, zelí ani kedlubny

Většina z nich zimu přežije na zahradě jen pod listím nebo jiné úpravě, aby je nezničily mrazíky. Je nutné květinám dodávat kvalitní hnojiva, pravidelně je zalévat a v zimě je nechat odpočívat, aby na jaře znovu mohly růst a kvést. Jestli si se zazimováním nevíte rady, navštivte odborníky, kteří vám poradí.

Zdroj: https://www.plantmegreen.com/blogs/news/how-to-winterize-trees-shrubs
Přidat na Seznam.cz