bylinky

Věnujte trávníku dostatečnou pozornost

Léto je pro každý trávník zatěžkávací zkouškou. Trávník, stejně jako lidský organismus, dokáže tyto výkyvy dobře zvládat jen pokud je v co nejlepší kondici.

Dbejte na zdraví trávníku

Základem kvalitního trávníku je jeho dobrý zdravotní stav, který je do velké míry ovlivněn silným a dobře vyvinutým kořenovým systémem. Pro rovnoměrný růst kořenů i nadzemní zelené části trávníku je velmi důležitá správná výživa. Jako každá rostlina, tak i trávník potřebuje živiny nepřetržitě. Jednorázové velké dávky živin mají za následek, že rostlina přijme velké množství živin, využije je na extrémně rychlý růst a po vyčerpání zdroje živin opět dochází k útlumu a stresu. Trávník není nucen vyvíjet silný kořenový systém a veškerou energii růstu soustřeďuje na listovou plochu, která při extrémně rychlém růstu tvoří pletiva mnohem náchylnější na nemoci a vlivy prostředí.

Správné hnojení trávníku

Proto je na hnojení vhodné používat hnojiva s postupným nebo dlouhodobým uvolňováním živin, které trávníku dodávají živiny postupně v malých množstvích a tím stimulují rovnoměrný růst nadzemní části i kořenové soustavy.
Například společnost Everris (dosud známá jako Scotts) je dodavatelem vysoce kvalitních hnojiv a travních osiv prověřených v nejnáročnějších podmínkách jako jsou golfová hřiště, fotbalové stadiony a jiné extrémně zatěžované trávníky jako např. trávníky ME ve fotbale EURO 2012 a olympijských her ​​v Londýně. To už je pěkná zátěž na trávník, tomu věřte.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim vytváří vhodné podmínky pro založení nového trávníku a dosévání

Pro travnaté plochy jako jsou zahrady společnost Everris vyvinula speciální řadu hnojiv a osiv Landscaper Pro.

V letních měsících je velmi vhodné používat hnojivo Landscaper Pro Stress Control. Je to dlouhodobě působící granulované hnojivo, které má účinnost 2-3 měsíce a v každé granuli obsahuje všechny základní živiny. Granule jsou obalené pryskyřičným obalem, který na základě teploty propouští živiny v malých množstvích do půdy. Toto hnojivo má vyšší obsah draslíku, který podporuje hospodaření rostlin s vodou, zpevňuje buněčné stěny a tím napomáhá k lepší toleranci vůči různým stresovým faktorům. Doporučujeme jej aplikovat od poloviny června do konce srpna. Hnojivo se dodává v 15kg balení a doporučuje se aplikovat 25-35 g/m2 trávníku. Při takové dávce můžeme z jednoho pytle pohnojit cca 400 až 600 m2 trávníku.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny vhodné k výsadbě na podzim: Plánujte nyní pro krásu jara

Alternativní hnojiva

Alternativním hnojivem je Landscaper Pro Pre-Winter, které podobně jako Stress Control díky zvýšenému obsahu draslíku zvýší odolnost trávníku vůči stresovým faktorům. Hnojivo má účinnost 4-5 měsíců a využívá se pro přípravu trávníku na zimu. Hořčík obsažený v hnojivu podporuje fotosyntézu a tvorbu chlorofylu i v méně příznivých světelných podmínkách. Hnojivo se doporučuje se aplikovat v měsících srpen až září. Balení a aplikovaná dávka jsou stejné jako u hnojivu Stress Control.

S koncem léta a nástupem podzimu přichází vhodné čas na výsevy a dosevy trávníku. Pro tyto účely doporučujeme použít výjimečné travní směsi Landscaper Pro Finesse nebo Supreme. Obě směsi jsou specifické svým složením, přičemž každá z nich se skládá ze 7 kvalitních odrůd používaných na profesionálních trávnících a tedy proto i trávníky dosahují profesionální kvalitu. Travní směs Finesse je nejvhodnější pro reprezentativní trávníky, kde vyžadujeme hustý porost s jemnými listy, sytou barvou.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradu mohou zdobit i netradiční květy. Cuketa překvapí svou vůní, juka vnese kousek středomoří

Novinkou v tomto roce je Supreme, která je doporučená pro zatěžované trávníky. Specifikem této směsi je unikátní hybridní odrůda lipnice luční Thermal Blue, která svým intenzivním odnožováním dokáže rychle vyplnit prázdná místa v trávníku. Tato odrůda je ve směsi Supreme obalovaná systémem Smart Start, který jí umožní rychlejší klíčení a konkurenceschopnost vůči ostatním travním druhům v počátečních fázích růstu.

Kvalitní zahradní osivo

Přidat na Seznam.cz