Spring Flowers Blooming Pink Saxifrage Natural Flower Background

Barevné trvalky, které pokvetou až do podzimu. Bez slunečního svitu se neobejdou

Vytrvalé rostliny jsou skvělým doplňkem každé zahrady, protože se rok co rok vracejí s minimální potřebou údržby. Některé vytrvalé rostliny však vyžadují hodně slunečního světla, aby se jim dařilo. V tomto článku představíme některé z nejlepších vytrvalých rostlin, které milují spoustu slunečního světla.

Plamenka latnatá, vysoká květina s barevnými květy

Plamenka je trvalka s mnoha zajímavými odrůdami. Růžové, fialové a bílé květy mohou zdobit zahradu od července až do prvního mrazu. Rostlina roste vzpřímeně a tvoří husté trsy vysoké až 140 cm. Malé květy s pěti okvětními lístky se shromažďují na vrcholcích výhonků ve velkých kulovitých květenstvích.

Mohlo by vás zajímat:  Některé orchideje přežijí venku i mrazivou zimu. Jejich netradiční vzhled na první pohled upoutá

Skvěle vonící, medonosné květy plamenky navíc přitahují do zahrady opylovače a další užitečný hmyz. Nízké odrůdy plamenky lze pěstovat v květináčích, zatímco vysoké odrůdy je lepší pěstovat na prosluněných záhonech. Tato trvalka milující slunce si ale poradí i s polostínem, pouze však na místě s dobrou cirkulací vzduchu. Půda pro plamenku by měla být poměrně vlhká a dobře odvodněná.

Zdroj obrázku: Freepik

Hvozdík kropenatý, trvalka tvořící nespočet květů

Půvabný hvozdík se přirozeně vyskytuje na suchých loukách a okrajích lesů. Stonky hvozdíku tvoří hustý a barevný keřík. Na vrcholcích rozeklaných, vzpřímených lodyh se v červnu objevují volná květenství s drobnými kvítky, které mají vroubkované okvětní lístky a nádherně voní.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat amarylis

Tato dlouho kvetoucí trvalka je až do podzimu hustě pokryta květy. Nenáročný hvozdík si poradí s každým substrátem, nikdy ale nesmí být podmáčený. Je také dostatečně mrazuvzdorný na to, aby přezimoval, a vy si tak budete jeho květy moci bez jakékoliv práce užívat dlouhé roky.

Rozchodník nachový, voňavá růžová květina

Rozchodník je trvalka milující slunce s mimořádně bohatým květenstvím. Rostlina má kompaktní, hustý habitus a její vzpřímené výhony jsou pokryty zelenými vejčitými, pilovitými listy. Listy kultivarů mohou mít také červenou nebo vínovou barvu. Drobné, medonosné květy jsou shromážděny ve velkých plochých okolících a jsou růžové nebo fialové barvy.

Mohlo by vás zajímat:  Do stinného koutu v zahradě se hodí mnoho oblíbených druhů rostlin

Rozchodník karpatský má nízké nároky na půdu, roste na chudých, suchých a kamenitých půdách. Rostlina je v našich podmínkách zcela mrazuvzdorná a květy vydrží až do konce září.

Zdroj: https://www.longfield-gardens.com/article/Full-Sun-Perennials
Přidat na Seznam.cz