Closeup Ripening Peppers Organic Pepper Plantation Orange Paprika Bell Peppers Growing

Papriky nesnesou nízké teploty, zvykat je na venkovní prostředí musíme postupně

Papriky jsou oblíbenou zeleninou, která může pro naše zdraví dělat divy. Zvláště v poslední době je ale její cena opravdu vysoká a mnozí lidé tak začínají uvažovat, zda není výhodnější plody pěstovat doma. Pokud i vy toužíte po domácí paprice, je dobré vědět pár základních věcí o tom, jak ji pěstovat, abyste měli co největší úrodu.

Dávejte si pozor na chlad a mráz již před sázením

Papriky jsou teplomilné rostliny a na výkyvy počasí jsou velmi náchylné. Je tak dobré pamatovat na několik zásadních pravidel, zvláště co se malých sazeniček týče. Sazeničky paprik si můžete jednoduše vytvořit sami doma. Při přechodu ven si ale dejte pozor. Nezapomeňte sazeničky postupně otužovat. Teplotní šok by mohl způsobit úmrtí rostlinky. Stačí zhruba čtrnáct dní předtím, než chcete rostlinu zasadit, začít vystavovat sazeničku venkovnímu počasí. Začněte postupně od pár minut, až necháte rostlinu venku úplně.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhodit plesnivé rajče je škoda. Díky jedinému triku z něj budete těžit po celý rok
Zdroj obrázku: Freepik

Jak na výkyvy počasí při venkovní výsadbě

Pokud papriky plánujete pěstovat venku, a ne ve skleníku, nemusíte zoufat. Pokud dodržíte pár pravidel, bude se jim dařit jako každé jiné rostlince.

Nejdůležitější je dodržet správnou dobu výsadby. Zvolte čas, kdy už vůbec nehrozí jakékoli mrazíky. To znamená, že ani přelom dubna a května, kdy se většina rostlin sází, není vhodný. Důvodem jsou zejména přízemní mrazíky, které jsou v tomto období ještě poměrně časté. Sázet tak začněte spíše na přelomu května a června.

Mohlo by vás zajímat:  Chřest připravený na másle se strouhankou vynikne na svátečním stole

Proti větru je pak možné úrodu chránit pomocí vysazení jiných rostlin kolem paprik. Vhodná zejména pro svou výšku může být například kukuřice. Nezapomeňte také na využití mulčování či položení textilie na půdu, aby byla udržována stálejší vlhkost a teplota.

Jak si poradit s pěstováním ve skleníku

Pěstování ve skleníku je podobné jako venku. Výjimka je například to, že můžete začít s pěstováním už o něco dřív. Můžete začít na začátku května.

Zdroj: https://bonnieplants.com/blogs/how-to-grow/growing-peppers
Přidat na Seznam.cz