Branch White Orchid Flower Gray Background

Banánové hnojivo třikrát jinak: orchideje potěší a pokvetou jako o závod

Co dělat, aby orchideje těšily naše oči barevnými květy a exotickým vzhledem? Základem je správné hnojení, a to jak hotovými směsmi, tak organickými hnojivy na bázi jednoduchých potravinových produktů, jako jsou banány. Prášek z banánové slupky nebo banánový čaj je přimějí k bujnému a zdravému růstu.

Kdy orchideje hnojit?

Hnojení je při pěstování orchidejí nezbytné – většina těchto rostlin pochází z exotických oblastí světa. Rostliny, které máme doma, jsou často vyšlechtěné a mají specifické požadavky. Orchideje by se neměly hnojit hned po přesazení a ani hned po nákupu. Nejlepší je počkat alespoň dva až tři měsíce. Rostlinu je před hnojením nutné vždy vydatně zalít.

Mohlo by vás zajímat:  Krabičku zápalek se vyplatí mít stále po ruce. Rostliny ochrání před škůdci i nemocemi

Při hnojení orchidejí je důležitý čas. Nemělo by se aplikovat při déletrvající oblačnosti, jelikož se tím snižuje intenzita fotosyntézy. Ideální je období od dubna do srpna, na přelomu září a října se jejich nároky na výživu snižují a v zimě již hnojivo nepotřebují vůbec. Hnojivo pro orchideje musí obsahovat dusík, bor, zinek, fosfor, hořčík, mangan, měď, draslík, vápník a železo.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak využít banánové slupky?

Jedním ze způsobů hnojení orchidejí je využití banánu, konkrétně banánové slupky. Je cenným zdrojem draslíku a fosforu, kyseliny křemičité, vápníku, hořčíku a síry. Výrazně zlepšuje proces zakořeňování, rozmnožování a kvetení rostlin. K přípravě prášku budete potřebovat 2 až 3 slupky, které usušíte v troubě dužinou nahoru. Když vychladnou, rozemelte je na prášek a hotové hnojivo zamíchejte do substrátu.

Mohlo by vás zajímat:  Svilušky jsou tichou hrozbou pro všechny rostliny. Postřik ze šedého mýdla pokojové květiny ochrání

Banánovou tinkturu připravíte ze 3 banánových slupek zalitých dvěma litry studené vody. Přikryjte gázou a nechte 2 dny na tmavém místě při pokojové teplotě. Odvar poté přeceďte a zalévejte s ním rostliny. Banánový čaj vyrobíte z nakrájené banánové slupky usušené na slunci. Jednu lžíci slupek uvařte ve 200 ml vody a počkejte, až vychladne. Čaj poté používejte k zalévání rostlin.

Zdroj: http://vietlinh.us/collection/2019-banana-as-fertilizer-for-orchids.asp
Přidat na Seznam.cz