Banánové hnojivo třikrát jinak: orchideje potěší a pokvetou jako o závod

Co dělat, aby orchideje těšily naše oči barevnými květy a exotickým vzhledem? Základem je správné hnojení, a to jak hotovými směsmi, tak organickými hnojivy na bázi jednoduchých potravinových produktů, jako jsou banány. Prášek z banánové slupky nebo banánový čaj je přimějí k bujnému a zdravému růstu.

Kdy orchideje hnojit?

Hnojení je při pěstování orchidejí nezbytné – většina těchto rostlin pochází z exotických oblastí světa. Rostliny, které máme doma, jsou často vyšlechtěné a mají specifické požadavky. Orchideje by se neměly hnojit hned po přesazení a ani hned po nákupu. Nejlepší je počkat alespoň dva až tři měsíce. Rostlinu je před hnojením nutné vždy vydatně zalít.

Při hnojení orchidejí je důležitý čas. Nemělo by se aplikovat při déletrvající oblačnosti, jelikož se tím snižuje intenzita fotosyntézy. Ideální je období od dubna do srpna, na přelomu září a října se jejich nároky na výživu snižují a v zimě již hnojivo nepotřebují vůbec. Hnojivo pro orchideje musí obsahovat dusík, bor, zinek, fosfor, hořčík, mangan, měď, draslík, vápník a železo.

Mohlo by vás zajímat:  Účinky aloe vera na pokožku lze využít po celý rok. Stačí pouze nechat ji vyrůst
Zdroj obrázku: Freepik

Jak využít banánové slupky?

Jedním ze způsobů hnojení orchidejí je využití banánu, konkrétně banánové slupky. Je cenným zdrojem draslíku a fosforu, kyseliny křemičité, vápníku, hořčíku a síry. Výrazně zlepšuje proces zakořeňování, rozmnožování a kvetení rostlin. K přípravě prášku budete potřebovat 2 až 3 slupky, které usušíte v troubě dužinou nahoru. Když vychladnou, rozemelte je na prášek a hotové hnojivo zamíchejte do substrátu.

Banánovou tinkturu připravíte ze 3 banánových slupek zalitých dvěma litry studené vody. Přikryjte gázou a nechte 2 dny na tmavém místě při pokojové teplotě. Odvar poté přeceďte a zalévejte s ním rostliny. Banánový čaj vyrobíte z nakrájené banánové slupky usušené na slunci. Jednu lžíci slupek uvařte ve 200 ml vody a počkejte, až vychladne. Čaj poté používejte k zalévání rostlin.

Zdroj: http://vietlinh.us/collection/2019-banana-as-fertilizer-for-orchids.asp
Přidat na Seznam.cz