Pollution Concept Water With Garbage

Až se začnou zálohovat PET lahve, bude jich po lese poházených ještě víc

Zálohování PET lahví je velké téma. Mluví se o tom, že tento krok přinese méně odpadků poházených v přírodě. Já v tom vidím přesný opak. Zálohování PET lahví bude lidi spíše motivovat k tomu, aby svou lahev v lese pohodili. Proč?

Co udělám s lahví teď?

Jdu na výlet do lesa a s sebou mám nezálohovanou lahev s pitím. Postupně začíná být tepleji, já svlékám svršky a pěchuji je do batohu. Spolu se stoupající teplotou také mnohem více piji. Najednou mám batoh plný oblečení a prázdnou lahev. Co s ní? Být neohleduplný hulvát, hodil bych ji za sebe a pokračoval dále. Bohužel, někdo je toto schopen udělat.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny mohou vnést do domova radost, štěstí i blahobyt. Inspirujte se dávným učením feng šuej

Já ale udělám to, že lahev sešlápnu, zmačkám a vložím do batohu. I přes to, že je plný odložených svršků, se mi tam pro své minimální rozměry v sešlapaném stavu vejde. Takto ji donesu k nejbližšímu odpadkovému koši, kde ji vyhodím. Jednodušší už to být nemůže. Ale složitější to být může – jakmile se plasty začnou zálohovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Co udělám s lahví zálohovanou?

A teď si tu stejnou situaci představte s tím rozdílem, že daná lahev je zálohovaná. V tu chvíli ji nemohu sešlápnout a zmačkat, protože ji potřebuji donést k výkupnímu automatu ve stávajícím stavu. A taky ji nemohu u nejbližšího odpadkového koše vyhodit, protože jsem za ni dal peníze a chci ji donést zpátky do obchodu. Daná lahev mi bude v nesešlapaném stavu zabírat místo v batohu a navíc se jí nemůžu nikde zbavit, ale donesu si ji až domů.

Mohlo by vás zajímat:  „Ne, na hnízdo vos na váš pozemek skutečně nepřijedeme,“ zjistil jsem od požárníků

Co udělají jiní?

A co ti, kterým nevadí pohodit plastovou lahev v lese? Teď pořád mají možnost sešlapat ji, nacpat do nějaké kapsy v batohu a vyhodit u prvního odpadkového koše. S nástupem záloh tuto lahev budou muset donést v celistvém, nepoškozeném stavu nikoliv k prvnímu koši, ale až k obchodu s výkupním automatem. To pro ně má být ta motivace, aby ji neodhodili v lese? Opravdu si někdo myslí, že těch pár korun bude pro některé návštěvníky přírody větší motivací než současný stav? O tom silně pochybuji.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny jsou radost, ale také starost. Kvůli nejčastějším chybám zbytečně hynou

Zdroj: Autorský text.

Přidat na Seznam.cz