Pharmacy Chamomile Medicinal Plant Field With White Flowers (1)

Loňská semena po ošetření v heřmánku mají velkou šanci na vyklíčení

Pokud jste minulý rok nespotřebovali všechna semínka, můžete je beze strachu použít i letos. Třeba je však dobře zkontrolovat, zda nejsou napadená plísní. Jednoduše je namočte do speciální infuze, která je očistí a bude působit jako koupel, díky které bude jejich klíčení jednodušší. Vše, co potřebujete, je heřmánek.

Schopnost klíčit

Každý zemědělec a zahradník zažil víckrát situaci, kdy bylo v balení příliš mnoho semen pro jeho spotřebu. Ne všechna zrna byla vyseta a ta, která zůstávají zabalená v obalu, je škoda vyhodit. Jaro je však tu a my se ptáme, zda stojí za to vysazovat loňská semena.

Mohlo by vás zajímat:  Správná zálivka a výživná hnojiva dokážou s pokojovými rostlinami zázraky. Budou ozdobou celého bytu

I když jste je uskladnili na suchém místě, ujistěte se, zda nechytla plíseň nebo nenesou jiný znak znehodnocení. Existuje způsob, jak zajistit, aby loňská semena klíčila a produkovala bohaté plody nebo nádherné a svěží květy. Tato metoda, kterou již používaly naše babičky, se znovu objevuje a je populární mezi zahradníky i jinými nadšenci do pěstování.

Zdroj obrázku: Freepik

Stačí jen heřmánek

Dezinfekční vlastnosti heřmánku se široce používají v kosmetice a medicíně. Zábaly, krémy, tonika na bázi této byliny dezinfikují a regenerují pokožku a sliznice. Ze stejného důvodu platí heřmánek na ošetření semen. Díky vlastnostem heřmánku se můžeme zbavit možných hub a chorob, chránit semena před patogeny skrytými v půdě, a hlavně urychlit klíčení semen.

Mohlo by vás zajímat:  A jdeme na bylinky

Jak připravit heřmánek na ošetření semen? Pouze 4–5 polévkových lžic (8–10 gramů) sušené byliny zalijte půl litrem vroucí vody a odložte k ochlazení. Když heřmánková infuze pro semena již vystydla, vhoďte do ní semena na 15 minut. Tímto způsobem mohou být namočená zrna vysázena v zemi. Nyní zbývá jen čekat na bohaté plody a nádherné květy. Infuzi z opláchnutých semen vylijte, pokud se náhodou na semínkách nacházela nějaká nečistota.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/chamomile/chamomile-tea-garden-uses.htm
Přidat na Seznam.cz