Pharmacy Chamomile Medicinal Plant Field With White Flowers (1)

Loňská semena po ošetření v heřmánku mají velkou šanci na vyklíčení

Pokud jste minulý rok nespotřebovali všechna semínka, můžete je beze strachu použít i letos. Třeba je však dobře zkontrolovat, zda nejsou napadená plísní. Jednoduše je namočte do speciální infuze, která je očistí a bude působit jako koupel, díky které bude jejich klíčení jednodušší. Vše, co potřebujete, je heřmánek.

Schopnost klíčit

Každý zemědělec a zahradník zažil víckrát situaci, kdy bylo v balení příliš mnoho semen pro jeho spotřebu. Ne všechna zrna byla vyseta a ta, která zůstávají zabalená v obalu, je škoda vyhodit. Jaro je však tu a my se ptáme, zda stojí za to vysazovat loňská semena.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradní nářadí je důležité před uskladněním správně ošetřit

I když jste je uskladnili na suchém místě, ujistěte se, zda nechytla plíseň nebo nenesou jiný znak znehodnocení. Existuje způsob, jak zajistit, aby loňská semena klíčila a produkovala bohaté plody nebo nádherné a svěží květy. Tato metoda, kterou již používaly naše babičky, se znovu objevuje a je populární mezi zahradníky i jinými nadšenci do pěstování.

Zdroj obrázku: Freepik

Stačí jen heřmánek

Dezinfekční vlastnosti heřmánku se široce používají v kosmetice a medicíně. Zábaly, krémy, tonika na bázi této byliny dezinfikují a regenerují pokožku a sliznice. Ze stejného důvodu platí heřmánek na ošetření semen. Díky vlastnostem heřmánku se můžeme zbavit možných hub a chorob, chránit semena před patogeny skrytými v půdě, a hlavně urychlit klíčení semen.

Mohlo by vás zajímat:  První pomoc na zahradě. Ke zranění dojde snadno, vždy mějte po ruce lékárničku

Jak připravit heřmánek na ošetření semen? Pouze 4–5 polévkových lžic (8–10 gramů) sušené byliny zalijte půl litrem vroucí vody a odložte k ochlazení. Když heřmánková infuze pro semena již vystydla, vhoďte do ní semena na 15 minut. Tímto způsobem mohou být namočená zrna vysázena v zemi. Nyní zbývá jen čekat na bohaté plody a nádherné květy. Infuzi z opláchnutých semen vylijte, pokud se náhodou na semínkách nacházela nějaká nečistota.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/chamomile/chamomile-tea-garden-uses.htm
Přidat na Seznam.cz