Moderní byty se mění v džungli. Záplava zeleně a útulné zátiší skrývají však hrozbu

Zeleň patří mezi tradiční živé dekorace domácnosti, v mnoha případech jsou součástí interiérového designu. A nejen to, pokojovky mají uklidňující účinky při stresové zátěži a pomáhají při relaxaci. Některé druhy fungují jako efektivní čističky vzduchu a mají pozitivní vliv na zdraví, protože usnadňují dýchání, zejména po spuštění topné sezóny. Zatímco jedny pomáhají, jiné mohou škodit. Jsou dokonce rostliny, které je nebezpečné umisťovat do ložnice, protože mohou způsobovat různé zdravotní obtíže. O kterých rostlinách je řeč?

Ve jménu trendu Urban Jungle

Interiérová zeleň získává na popularitě po celém světě, tuzemsko nevyjímaje, a mnohé domácnosti nebo kancelářské prostory se mění na zimní zahrady. Tomuto trendu se přezdívá Urban Jungle, kdy se proměňují nejen vnitřní prostory, ale někde dokonce celá města v džungli, což je případ Singapuru. Množství pokojovek přináší klid a možnost relaxovat v čerstvé vegetaci, je však třeba mít na paměti, že některé rostliny jsou prudce jedovaté, jako například filodendron nebo toulcovka, a jsou hrozbou pro děti a domácí zvířata, jiné jsou hrozbou pro zdraví, a to nejen v ložnici. Na jaké rostliny si dát pozor?

Mohlo by vás zajímat:  Ekologie je nejenom cesta k ochraně planety, ale i možnost jak mít kvalitní plodiny bez chemie

Bonsaje

Patří mezi ceněné poklady mezi laiky a odborníky, ale je třeba mít na paměti, že se jedná o miniatury stromů, proto jsou hrozbou pro alergiky na pyl.

Fíkus benjamin

Samotný fíkus neškodí a není ani jedovatý, problematické je množství jeho listů, které přitahují prachové částice. Listy se proto musí pravidelně, takřka denně, otírat, aby nebyly zdrojem alergenů pro citlivé osoby nebo alergiky, nadto se nedoporučuje jeho umístění do ložnice.

Zdroj obrázku: Freepik

Oleandr

Je krásný a jeho růžové květy jsou bezpochyby dechberoucí, ale pozor, jedná se o jednu z nejjedovatějších rostlin, které se pěstují na zahradě a v domácnostech. Jedovatý je dokonce i med, který pochází z pylu květů oleandru, proto je třeba tuto rostlinu umístit mimo dosah dětí a domácích zvířat, ideálně zcela mimo domov, protože jediný pozřený list může být smrtelný i pro dospělého člověka.

Mohlo by vás zajímat:  Chytrý zavlažovací systém zachrání pokojové rostliny během dovolené

Juka

Juka je sice velmi účinná čistička vzduchu, ale rozhodně ne v bytech alergiků, kterým způsobuje kýchání a dušnost.

Vánoční hvězda

Pryšec nádherný nebo také poinsettia patří mezi oblíbené živé vánoční dekorace, protože vyniká červeno-zeleným zabarvením a drobnými květy. Tato rostlina patří bezpochyby mezi krásky, přesto je třeba ji umístit mimo dosah dětí a domácích mazlíčků, protože mléčná míza, která vytryskne po utržení listů nebo stonku způsobuje velmi svědivou vyrážku, po nechtěné konzumaci může dojít k závažným trávicím obtížím a zvracení.

Kvetoucí rostliny jako hrozba

Vážné alergické reakce mohou nastat také při kontaktu s kvetoucími rostlinami, jako jsou lilie, které mají sice příjemnou vůni, ale mohou být nebezpečné pro citlivé jedince a alergiky. Obdobně nesmí být v ložnici ani kvetoucí tchyniny jazyky, růže, hortenzie nebo hyacinty.

Zdroj: https://libguides.nybg.org/poisonoushouseplants
Přidat na Seznam.cz