Ripe Red Juicy Strawberries Bush Growing Caring Strawberries Concept

Jahody lépe porostou vedle určitých druhů rostlin

Jahodníky jsou oblíbenou rostlinou mnoha zahradníků, a to z dobrého důvodu. Nejen, že jsou jahody chutné, ale nabízejí také spoustu zdravotních výhod. Úspěšné pěstování jahod však může být náročné, protože jsou náchylné k řadě škůdců a chorob. Jedním ze způsobů, jak s těmito problémy bojovat, je použití doprovodné výsadby. Doprovodná výsadba zahrnuje pěstování dvou nebo více různých rostlinných druhů ve vzájemné těsné blízkosti, aby bylo možné těžit z pozitivních interakcí mezi nimi.

Rostliny, které si jahody zamilují

  • Hlávkový salát: Hlávkový salát je skvělou doprovodnou rostlinou pro jahody, protože pomáhá udržovat půdu vlhkou a chladnou, což je důležité pro zdravý růst jahod. Salát si navíc nekonkuruje s jahodami v živinách, takže je lze bez problémů pěstovat společně.
  • Špenát: Špenát je další vynikající doprovodná rostlina pro jahody, protože pomáhá potlačovat plevel a udržovat půdu vlhkou. Špenát navíc nebojuje s jahodami o živiny, takže je lze bez problémů pěstovat společně.
  • Tymián: Tymián je skvělou doprovodnou rostlinou pro jahody, protože pomáhá odpuzovat některé škůdce, jako jsou svilušky a mšice. Kromě toho bylo prokázáno, že tymián zlepšuje zdraví půdy a úrodnost.
  • Šalvěj: Šalvěj je další vynikající doprovodná rostlina pro jahody, protože pomáhá odpuzovat některé škůdce, jako jsou blechy a molice. Navíc bylo prokázáno, že šalvěj zlepšuje zdraví půdy a úrodnost.
Mohlo by vás zajímat:  Nejoblíbenější čevené plody si můžeme dopřát ve velkém, tělo i mysl nám poděkují
Zdroj obrázku: Freepik

Rostliny, kterým je třeba se vyhnout

  • Brukve: Brukve, jako je brokolice, květák a zelí, by se neměly používat jako doprovodné rostliny pro jahody, protože mohou přitahovat škůdce, kteří mohou napadnout také jahody.
  • Rostliny lilkovité: Rostliny čeledi lilkovitých, jako jsou rajčata, papriky a lilky, by se také neměly používat jako doprovodné rostliny pro jahody, protože mohou přitahovat škůdce, jako jsou svilušky a mšice, které mohou napadnout také jahody.
  • Rostliny česnekovité: Rostliny čeledi česnekovitých, jako je cibule a česnek, by se také neměly používat jako doprovodné rostliny pro jahody, protože mohou jahodám brát živiny a vodu. Kromě toho mohou také odpuzovat užitečný hmyz, jako jsou včely, které jsou důležité pro opylování jahod.
Zdroj: https://www.homefortheharvest.com/companion-plants-for-strawberries/
Přidat na Seznam.cz