Blueberry Farm With Bunch Ripe Fruits Tree During Harvest Season Izmir Turkey Blueberry Picking History (1)

Americké borůvky si oblíbí každý zahradník. Jsou to perfektní rostliny do každé zahrady – nahradí ty lesní

Pěstování amerických borůvek je velmi oblíbené. Plody této rostliny jsou velké a chutné. Rostlina je vyšší než standardní borůvky v lese, a tak i samotný sběr plodů je velmi komfortní. Plody borůvek se vyznačují množstvím prospěšných živin. Jsou ovšem rostliny, které se vedle americké borůvky nevyplatí sázet. Tyto rostliny se totiž nesnesou. U jakých rostlin je třeba být obzvláště opatrný?

Co nevysazovat vedle borůvek?

U zeleniny je časté, že zahradníci vědí, s čím si daná plodina v sousedství nesedne. U ovocných rostlin je toto povědomí menší. V případě amerických borůvek buďte velmi opatrní. Tato rostlina přímo nesnáší ve svém sousedství jabloně. Kvůli jabloním borůvky slábnou a mnohem méně plodí. Obecně se vyplatí k borůvkám nesázet vysoké ovocné stromy. Jejich rozšiřující se koruny berou borůvce přístup ke světlu, které je nezbytné pro její správný vývoj a dostatečné množství plodů.

Mohlo by vás zajímat:  Rododendronu se dobře daří ve stínu borovic a v bohaté půdě
Zdroj obrázku: Freepik

Důvody, proč americká borůvka neplodí

I když dodržíte zásadu, že ovocné stromy zasadíte ve větší vzdálenosti od této plodiny, může se stát, že borůvka nebude dostatečně plodit. Může to být tím, že:

  • rostlině chybí sluneční svit,
  • rostlina je vystavena silnému větru,
  • rostlina roste v zásadité půdě (borůvka vyžaduje kyselou zeminu),
  • rostlina má nedostatečné mulčování (mulčování omezuje odpařování vody v nejteplejším období roku),
  • rostlina má nedostatek vláhy.

Vlastnosti amerických borůvek

Tyto bobulovité plody obsahují velké množství vitamínů B6, A, E, K a kyseliny listové. Plody se také vyznačují vysokým obsahem polyfenolů. Tyto látky vykazují antioxidační vlastnosti, čímž zabraňují vzniku rakoviny a kardiovaskulárních chorob. Také antokyany a fytoestrogeny v borůvkách jsou velmi prospěšné pro lidský organismus. Jako každé ovoce je i borůvka plná vlákniny, zlepšuje funkce střev a usnadňuje odstraňování toxinů z těla.

Zdroj: https://redemptionpermaculture.com/what-not-to-plant-near-blueberries/
Přidat na Seznam.cz