Raw Jerusalem Artichoke Topinambur Vegetable Root Plate

Topinambury jsou zdravou alternativou k bramborám nebo rýži. Urychlují metabolismus a mohou je i diabetici

Tyto hlízy mají exotický název, ale chutnají famózně, protože připomínají artyčoky s nádechem ořechů. Topinambury se dostaly do Evropy už v 16. století, ale na stoly tuzemských strávníků se dostávají až v poslední době, kdy se mění stravovací trendy a lidé touží po zdravých potravinách. Tento druh hlíz slunečnic si jistě najde své pevné místo v každé kuchyni, protože se jedná o jedinečnou zeleninu, která podporuje hubnutí, k tomu snižuje riziko srdečních onemocnění a je též balzámem na nervy.

Z Brazílie do Evropy

První hlízy dostali francouzští kolonisté při objevování Jižní Ameriky od místních indiánů kmene Tupinambů, podle nich získala zelenina také své jméno. V Brazílii se tento druh hlíz běžně pěstoval, v Evropě až od 18. století. Této zelenině se někdy přezdívá též židovské brambory nebo jeruzalémské artyčoky. Oficiální název rostliny je slunečnice topinambur, je z čeledi hvězdnicovitých a dorůstá do výšky až 3 metrů. Podlouhlé hlízy rostou na podzemních výhoncích, přičemž výnosnost je poměrně velká, na jednu rostlinu připadá 1,5 až 2 kilogramy topinamburů.

Mohlo by vás zajímat:  Octomilky se nechají chytit do pasti připravené z octa
Zdroj obrázku: Freepik

Alternativa k bramborám

Jak se používají hlízy? Konzumovat se mohou syrové, byť mají zemitější chuť, nebo vařené, smažené či pečené, pak jsou spíše sladké s ořechovým aroma. Jedná se o vhodnou alternativu k bramborám nebo rýži. Šťáva z topinamburů se může pít pro zlepšení metabolismu před jídlem nebo se přidává do probiotických nápojů, podporuje trávení a regeneruje střevní mikrobiom. Topinambury jsou nízkokalorické, ale obsahují velké množství vlákniny, k tomu jsou dobře stravitelné. Jsou ideální při dietě nebo pro odlehčení či zpestření každodenní stravy.

Mohlo by vás zajímat:  Udržte řezané květiny mnohem déle čerstvé díky správnému řezu

Zdroj cenných živin a prospěšných látek

Topinambury jsou velmi žádané pro obsah vitamínů, jako jsou A, C, E, K a skupiny B, ale také minerálů a antioxidantů. Železo, zinek, draslík, hořčík, fosfor, sodík a další biologicky aktivní složky pozitivně působí na zlepšení kardiovaskulárního systému, snižují hladinu špatného cholesterolu a jsou lékem na vysoký krevní tlak. Topinambury jsou možností též pro pacienty s inzulínovou rezistencí a cukrovkou, protože pomáhají metabolizovat sacharidy, k tomu zlepšují trávení. Za tuto zdravou přílohu poděkují také nervy, při pravidelné konzumaci se tělo zbaví toxinů i přebytečných kilogramů, protože tyto hlízy jsou považovány za trávicí katalyzátor.

Zdroje:
https://www.apetitonline.cz/zajimavosti/topinambur-zidovska-brambora-prospivajici-strevum-ktera-za-valky-zachranila-nejednoho
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2013/feb/02/jerusalem-artichokes-good-for-you
Přidat na Seznam.cz