Brooding Belgian Shepherd With Funny Collar

Psí věk lze snadno spočítat i poznat podle stavu chrupu nebo srsti

Kolik let je našemu čtyřnohému příteli? Tuto otázku si klade mnoho chovatelů psů, přičemž nejčastěji se používá přepočet vůči lidským letům. U zvířat dochází k rychlejší dospělosti, proto je i přepočet vůči lidskému věku logický. Lidé totiž pohlavně dozrávají okolo patnáctého roku, u psů je tomu už po prvních narozeninách. Lidem měří čas stejně, naopak u psů hraje roli rasa, je tedy rozdíl, zda jde o osmiletého jorkšíra, nebo anglického mastifa. Jak se věk u psů počítá a jak souvisí s vybraným plemenem?

Kdy je pes dospělý a kdy starý?

Každého chovatele zajímá, kolik se jeho pes může dožít let. Vždy záleží na rase a velikosti psa, stáří trápí už v sedmi letech například velká plemena. Naopak středně velcí psi jsou seniory asi v deseti letech, malí a nejmenší jedinci pak okolo jedenáctého roku. To je také důvod, proč se dva stejně staří psi v jedné domácnosti mohou jinak chovat. Osmiletý jorkšír může být na vrcholu svých sil a touží po hraní, zatímco stejně starý anglický mastif, případně německá doga, již patří mezi seniory a chtějí více odpočívat. Také mohou trpět určitými chorobami, postižením kloubů nebo potížemi se srdcem, proto se mění i jejich chování nebo vztah k okolí.

Mohlo by vás zajímat:  Postřik z kravského mléka eliminuje mšice na zahradě i doma na parapetu
Zdroj obrázku: Freepik

Psí věk podle zubů

Štěně, nebo dospělý pes? U některých psů se neví přesný věk, protože se jedná o nalezence. V takovém případě je nutné určit věk podle stavu chrupu. Jedná se o přibližné určení, ale je dostatečně vypovídající, protože štěňata mají celkem 28 zubů, 14 v horní a 14 v dolní čelisti. Mléčné zuby vypadávají od pátého do sedmého měsíce, dospělí jedinci mají pak 42 zubů, 20 v horní a 22 v dolní čelisti. Světlé a zdravé zuby značí mládí, naopak zbarvení, poškození nebo změna tvaru či opotřebování vyšší věk. V seniorském věku mohou pak psovi také zuby vypadávat nebo jsou silně poškozeny. Naopak při dokonalé péči může mít pes chrup zdravější a určení věku je pak složitější.

Mohlo by vás zajímat:  Geranium se hodí do každého domova. Osvěží vzduch a zažene nejednu nemoc

O věku vypovídají srst i oči

Dalším vodítkem pro určení věku psa je stav srsti, asi po čtvrtých narozeninách totiž začínají čtyřnožcům šedivět chlupy v okolí tlamy, postupem času pak přibývají. Šedivé chlupy vynikají zejména na tmavém zbarvení, naopak u plemen, jako je knírač „pepř a sůl“, se tímto způsobem nedá věk určit. S věkem ale souvisí též stav očí, roky navíc přinášejí lehké zakalení a zamlžení, staří psi mají též potíže se zrakem a trápí je onemocnění, která jsou typická též pro lidi. Jedná se zejména o šedý zákal, výjimkou není ani stařecký glaukom. A jak se tedy vyjadřuje věk lidský vůči psímu? Pro názornost jeden měsíc je u malých, středních a velkých psů jeden lidský rok. Tři měsíce značí 5 let, 3 roky a 2 roky. Jeden rok už přináší u daných velikostních plemen 20 let, 18 let nebo 12 let. Pět let znamená 40, 45 a 48 let, deset let pak 58, 75 a 82 let. U patnáctiletých jedinců je pak daným jedincům 78, 103, případně 118 let.

Zdroj: https://www.akc.org/expert-advice/health/how-to-calculate-dog-years-to-human-years/
Přidat na Seznam.cz