Planting Trees As Part Reforestation Process

Březen je pravý čas pro výsadbu ovocných stromků a keřů. Řada z nich pokvete už letos

Už se to blíží! S každým dalším stupněm nad nulou a delším dnem o několik minut začínají být všichni zahradníci jako na trní, protože je jasné, že se blíží jejich čas. Měsíc březen je pak už potvrzením, že mohou odstartovat první jarní práce na zahradě, byť ještě počasí může udělat takříkajíc čáru přes rozpočet. A co je tedy jedním z hlavních úkolů ve třetím měsíci v roce? Bezesporu výsadba nových ovocných stromků a keřů, aby byl dostatek čerstvého ovoce z vlastní zahrádky.

Březen je ideální

Kdy vysazovat ovocné stromky a keře? Tuto otázku si kladou pěstitelé v průběhu zimy a zkušení už vědí, že ideálním měsícem je březen. Dny jsou delší a teploty vzduchu pozvolna stoupají, také riziko mrazů je o poznání menší. Každopádně se musí jarní sadba stihnout do chvíle, než se začnou vyvíjet poupata na výhoncích. Při promarnění tohoto termínu totiž hrozí, že zasazené stromky zchřadnou. Kromě jarního termínu se samozřejmě nabízí ještě podzimní, ale březnový usnadní zakořenění a rostlina pak lépe zvládne první zimu a mrazy.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené goji je nabité vitamíny i antioxidanty. Snadno lze vypěstovat i v našich podmínkách
Zdroj obrázku: Freepik

Výběr ovocných stromů a keřů

Které druhy vybrat? V březnový termín se mohou vysazovat meruňky, broskvoně, hrušně, třešně a jabloně. Při dodržení jarního termínu mohou už v daném roce krásně kvést. Kromě stromků se mohou vysazovat i keříky zahradního bobulovitého ovoce, jako jsou borůvky, rybízy, ostružiníky, maliníky nebo angrešty. Vybírat se musí exempláře, které jsou zdravé s dobře vyvinutým kořenovým systémem. Pro zdravý růst rostliny je potřeba, aby kořen měl alespoň čtyři vedlejší kořínky, výhonky musí být silné a žádná část nesmí být suchá nebo poškozená škůdci. Ovocné stromky musí mít alespoň 120 centimetrů na výšku, švestky a broskvoně pak 140 centimetrů.

Mohlo by vás zajímat:  Citrusy vnesou domů kousek exotiky a péči o ně zvládne každý

Postup výsadby krok za krokem

Ovocné stromy potřebují prostor, aby se mohly dobře vyvíjet. Umístění je vhodné na slunci. Před vysazením se vykope dostatečně hluboká jáma, která se vystele ornicí v kombinaci s kompostem. Stromek se dobře usadí s kořeny rozmístěnými tak, aby mohly zakořenit. Kořeny se nesmí příliš udusat, díra se zasype prodyšnou zeminou a kolem stromku se vrstva přitlačí, aby zůstala stát sazenice rovně, poté se stromek zalije. Kmínek se může narovnat kůlem, ke kterému se připevní.

Zdroj: https://melissaknorris.com/whenandhowtoplantfruittrees/
Přidat na Seznam.cz