Flowers Pot

Alpská fialka ozdobí nejen vánoční dny. Při správné péči pokvete až do jara

Alpská fialka krásně kvete i během zimy, proto se považuje za vánoční dekoraci. Při správné péči vám může vydržet i několik let. Fialka má krásně barevné květy, které rozjasní i pochmurné podzimní dny. Je to náročná rostlina na péči.

Původ fialky alpské

Fialka alpská roste přirozeně v oblasti Středozemního moře. Patří do čeledi prvosenkovitých. Fialky v květináči dorůstají do výšky 20–40 centimetrů. Květy můžete obdivovat od podzimu do jara. Květy fialky mají mnoho barev, ale nejčastěji můžeme spatřit bílé, fialové nebo růžové. Jejich listy připomínají tvarem srdce.

Mohlo by vás zajímat:  Nezničitelné pokojové rostliny neuhynou ani tomu největšímu zapomnětlivci

Krásná dekorace na vánoční stůl

Alpská fialka se často volí jako dekorace na vánoční tabuli. V zimě fialka potřebuje hodně světla. V případě nedostatku světla budou její květy malé a špatně zbarvené. Ideální teplota je 10–15 stupňů Celsia. Při větrání musí být květina chráněna před ledovým vzduchem. Při zálivce si dejte pozor na to, abyste vodu nenalili na listy nebo květy.

Zdroj obrázku: Freepik

Správná zálivka fialky

Ideální zálivkou pro alpské fialky je odstátá nebo převařená voda. Zálivka by měla mít pokojovou teplotu. Je nutné dát pozor, aby rostlina nebyla přelitá, mohlo by potom docházet k hnilobě. Fialka by se měla zalévat dvakrát týdně. Kromě zálivky se doporučuje použít i tekuté hnojivo na kvetoucí rostliny. Hnojivo si můžete vyrobit i doma z banánové slupky. Stačí slupku nakrájet na malé čtverečky, vložit do zavařovací sklenice a zalít vroucí vodou. Sklenici zavřete a nechte odstát 24 hodin. Tento roztok můžete po odležení naředit vodou. Měl by se používat jednou za dva týdny.

Mohlo by vás zajímat:  Některé pokojovky se pyšní krásou svých listů, o které je třeba náležitě pečovat

Vhodné umístění květiny

Ačkoliv má fialka ráda světlo, je vhodné ji umístit do polostínu. Ostré slunce může rostlině spálit listy. Jestliže máte novou rostlinu, je potřeba ji aklimatizovat. Dejte ji na chladné a vlhké místo. Po pár dnech ji můžete přesunout na předem určené místo.

Důvod vadnutí květiny

Jeden z důvodů, proč fialka vadne, je šedá plíseň. Toto onemocnění se rozvíjí rychle, pokud je vzduch příliš vlhký. Je potřeba odstranit poškozené listy a květy. V případě žloutnutí květiny je nutné zkontrolovat, zda fialka není suchá nebo není umístěna v příliš teplé místnosti.

Zdroj: https://www.gardentags.com/plant-encyclopedia/cyclamen-alpinum/38778
Přidat na Seznam.cz