aglaonema-482914_1920 (1)

Difenbachie ozdobí interiér impozantními listy, její krása však skrývá jed

Krásně zbarvená oblíbená pokojová rostlina difenbachie může být skvělou dekorací do každého interiéru, neměla by však být umístěna v dětském pokoji a na místech, kde se pohybují domácí mazlíčci. Pokud však s difenbachií zacházíte opatrně, může být tato rostlina po mnoho let nádhernou součástí vašeho domova.

Zdroj obrázku: Pixabay

Mramornatka účinně čistí vzduch, zároveň ale dokáže svými listy ublížit

Difenbachie pochází z Brazílie a byla pojmenována podle slavného rakouského císařského zahradníka Josepha Dieffenbacha. Tato oblíbená pokojová rostlina patřící do čeledi Araceae může dorůst až do výšky 120 cm, má velké, zelené, ozdobné listy a kvete jen velmi zřídka. Difenbachie může účinně čistit vzduch od mnoha toxinů (např. xylenu, toluenu), ale zároveň je také nebezpečná, protože její tkáně obsahují vysoce jedovatou šťávu, a je dokonce považována za jednu z nejnebezpečnějších pokojových rostlin. To je dobře ilustrováno skutečností, že ji Indiáni používali k otravě šípů. Když se její šťáva dostane do očí, nosu, úst nebo přijde do styku s kůží, může způsobit mnoho vážných zdravotních problémů (např. pálení, popáleniny, záněty, otoky, potíže s dýcháním).

Mohlo by vás zajímat:  Při pěstování pokojových rostlin se dopouštíme řady vážných chyb, o kterých ani nevíme
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak se o tuto oblíbenou pokojovou rostlinu starat?

V přírodě difenbachie obývají stinné a vlhké rovníkové lesy a podobné podmínky vyžadují i doma. Difenbachie roste nejlépe na teplých (20–25 °C), vlhkých místech, dává přednost světlým nebo mírně zastíněným stanovištím. Nevystavujte rostlinu slunečnímu záření, protože by mohlo dojít ke spálení listů. Substrát, ve kterém roste, by měl být bohatý a mírně vlhký (nenechávejte ho vyschnout, protože pak okamžitě vadnou a usychají listy). Během zimy omezte zalévání a přesuňte květináč na chladnější místo. Od jara do podzimu hnojte rostlinu jednou týdně hnojivy pro rostliny s okrasnými listy. Na jaře přesaďte mramornatku do nového substrátu, a je-li to nutné, také do většího květináče, díky čemuž bude mít lepší podmínky pro růst a vývoj.

Přidat na Seznam.cz