Medium Shot Woman With Gloves Gardening

Plíseň v květináči vyžaduje okamžitý zásah. Účinnou pomoc najdeme v každé kuchyni

Rostliny, které pěstujeme v květináči, vypadají v interiéru nádherně a můžeme díky nim snáze dýchat. Pravdou je, že se na vršku může vytvořit bílý povlak plísně. Na začátku bude skutečně jen na povrchu, ale postupně se dostane i do nižších vrstev půdy. Jakmile se mycelium rozvine nadměrně, může to vést k smrti rostliny nebo hnilobě kořenů.

Kde se vzala v květináči plíseň?

Plíseň je houbová choroba u rostlin, která se objeví na povrchu substrátu a na okrajích květináčů. Bílý povlak s četnými sporami hub jistě poznáte. Bohužel se postupem času dostane i do zbývající půdy v květináči. Vlhkost substrátu jen podpoří rozvoj plísně, což může rostlinu zcela zahubit. Příčin onemocnění může být celá řada, ale většinou jde o špatné větrání v místnosti, málo světla a nízkou teplotu. Tyto faktory napravte a naučte se, jak se plísně efektivně zbavit.

Mohlo by vás zajímat:  Příroda nabízí mnoho materiálu pro tvoření vánočních dekorací
Zdroj obrázku: Freepik

Prevence vzniku plísně u pokojových rostlin

V každém případě je nejlepším bojem proti plísním prevence. To platí u všech chorob, a to u rostlin i lidí. Pokojovým rostlinám musíte dodat dost světla, tepla a čerstvého vzduchu. Vyvarujte se nadměrné zálivky, ale nesmíte nechat ani rostlinu usychat. Nedávejte ani příliš mnoho květináčů blízko sebe, aby mezi nimi mohla správně probíhat cirkulace vzduchu. V domě musíte mít také dobrou vlhkost vzduchu a nezavírat těsně okna. Výběr kvalitního substrátu je také velmi důležitý.

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvé bylinky z parapetu přímo na náš stůl: jídelníčku dodají sto chutí a vůní

Jak bojovat proti plísni v květináči?

V květinářství nebo zahradnictví si můžete zakoupit chemické prostředky proti plísním. Fungicidy fungují velmi dobře, ale možná budete chtít sáhnout po něčem přírodním. Dobrou zprávou je, že velmi dobrý fungicid najdete ve své kuchyni. Můžete pro své rostliny připravit přírodní odvar z česneku, měsíčku lékařského, kopřivy nebo cibule. Velmi dobře funguje také mletá skořice, kterou stačí nasypat na postižená místa. Když ji trochu promícháte s vrchní vrstvou půdy, uděláte dobře.

Zdroj: https://laidbackgardener.blog/2021/12/30/when-white-mold-grows-on-potting-soil/
Přidat na Seznam.cz