Indoor Fern Leaves Bright Room

Přetopený byt nemusí kapradina přežít. Barva listů prozradí, že rostlina trpí

Na podzim a v zimě je třeba kapradiny zalévat jinak než v létě a na jaře. Pokud si všimnete, že listy během tohoto období žloutnou a usychají, může to být způsobeno špatným zaléváním. Zde jsou nejčastější chyby v péči o kapradiny.

Jak zalévat kapradiny na podzim a v zimě?

Podzim a zima jsou pro kapradiny pěstované v květináčích obzvláště náročným obdobím. Kapradiny v tuto dobu nepotřebují mnoho vody, ale je pro ně velmi důležitá vlhkost vzduchu, která může být někdy kvůli vytápění místností pro rostlinu příliš nízká. Pokud si všimnete, že vaše rostlina chřadne, žloutne nebo hnědne, může to být známkou toho, že jí dodáváte příliš málo nebo příliš mnoho vody.

Mohlo by vás zajímat:  Mírová lilie ozdobí koupelnu či kuchyni a vyčistí vzduch od nebezpečných toxinů

Listy na koncích usychají a zbarvují se do žluta

Pokud listy kapradiny začnou na koncích usychat a zbarví se do žluta, je pravděpodobné, že je rostlina příliš suchá. Pokud je substrát suchý, je potřeba ho zalít. Neměli bychom však nalít velkou dávku najednou, ale trpělivě čas od času přidávat vodu. Zároveň je důležité pamatovat na to, že kapradiny by se na podzim a v zimě neměly zalévat příliš často. V tomto období rostlina potřebuje méně vláhy, takže by jí mělo stačit zalévat jednou týdně.

Mohlo by vás zajímat:  Sukulenty vydrží bez vody i měsíc, zásadní je pro ně teplota a dostatek světla
Zdroj obrázku: Freepik

Jak zachránit uschlou kapradinu, když její listy hnědnou?

Pokud začnou listy kapradiny na koncích žloutnout a poté hnědnout, může to být signál, že je rostlina příliš mokrá. V takové situaci můžete zkusit trochu uvolnit horní vrstvu půdy pomocí klacku, přičemž dávejte pozor, abyste nenarušili kořeny, a pak musíte počkat, až substrát vyschne. Kapradinu opět zalévejte pouze tehdy, když je půda suchá.

Na podzim a v zimě se vyplatí kapradiny i kropit

Kapradiny mají rády vzduch s relativně vysokou vlhkostí, ale vytápění interiéru na podzim a v zimě způsobuje, že je vzduch suchý. Abyste si nemuseli klást otázku, jak zachránit uschlou kapradinu, je dobré se včas postarat o podmínky, které má ráda, tedy o dostatečnou vlhkost, a to lze několika různými způsoby:

  • zvlhčovačem vzduchu,
  • umístěním misky s vodou vedle kapradiny,
  • velkým talířem, který naplníme kameny nebo keramzitem, pak do něj vložíme druhý talíř, jen musí být dnem vzhůru, a na něj položíme květináč s kapradím. Do talíře s kameny nalijeme vodu.
Mohlo by vás zajímat:  Správně vybraný květináč podpoří orchidej v růstu a tvorbě květů

Zálivku kapradin na podzim a v zimě je dobré doplnit kropením listů. To by se nemělo provádět častěji než jednou týdně.

Zdroj: https://plantcareforbeginners.com/articles/how-to-take-care-of-a-fern-indoors
Přidat na Seznam.cz