Zamiokulkas

Zamiokulkas se spokojí i s málem. Příliš mnoho pozornosti ho naopak vyčerpá

Zamiokulkas je rostlina, která má zvláštní název, ale podle vzezření ji určitě poznáte. V posledních letech je to hit mezi pokojovými rostlinami. Je nenáročná, rychle roste, stačí jí trochu slunce, nevyžaduje časté zalévání ani hnojení. Pár pravidel však pro její zdravý růst musíte dodržovat.

V 90. letech si jí všimli evropští pěstitelé

Přirozeně se vyskytuje v tropické klimatické zóně, v Keni, Mosambiku, Jihoafrické republice, Tanzanii a poblíž Zanzibaru. Tato rostlina rychle získala na popularitě. Nyní je to ozdoba v mnoha nákupních centrech, galeriích nebo kadeřnických salonech. Oblíbená je ve veřejných prostranstvích ze dvou důvodů. Za prvé je tato rostlina velmi pěkná, za druhé je nenáročná. Roste do výšky asi jednoho metru a velice hezky zdobí interiéry.

Mohlo by vás zajímat:  S likvidací plevelu v zahradě pomůže ocet nebo jedlá soda

Její největší předností jsou netradiční dužnaté stonky a lesklé listy. Ty při správné péči vypadají, jako by je někdo právě vyleštil. Díky její nenáročnosti se rostlině bude dařit i na místech, kde by jiné chřadly. Někteří pěstitelé ji dokonce nazývají nezničitelná rostlina. Vyhýbají se jí také i škůdci a nemoci.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak o rostlinu správně pečovat

Zamiokulkas nemá rád intenzivní sluneční světlo. Nejlépe se cítí v částečném stínu. Pokud chcete, aby byla rostlina svěží a neztrácela listy, raději ji neumisťujte na parapet. Toleruje dokonce i úplný stín. Jelikož pochází z tropických zemí má ráda teplo a daří se jí v teplotách kolem 25 stupňů Celsia. Chcete-li zjistit, zda je rostlina na správném místě, věnujte pozornost jejím listům. Pokud je na příliš slunném místě, na listech se mohou objevit hnědé skvrny. Stačí, když jí změníte stanovisko.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny v zimě strádají nedostatkem světla. Lze jim však snadno pomoci

Nevyžaduje ani časté zalévání. Rostlinu byste měli zalít jen tehdy, pokud cítíte, že vrchní vrstva substrátu je suchá. V létě je lepší rostlinu kontrolovat častěji. Pokud se chystáte na dovolenou a váš zamiokulkas vám nemá kdo zalít, vůbec nemějte strach. Rostlina dobře toleruje i kratší období sucha. Mnohem hůře si poradí s přelitím. Příliš časté hnojení nebo zalévání jsou nejčastější chyby při jejím pěstování.

Zdroj: https://www.gardenista.com/posts/everything-you-need-to-know-about-zz-plants-zamioculcas-zamiifolia/
Přidat na Seznam.cz