Chair 5727263 1920

Vlhkost v interiérech výrazně ovlivňují pěstované rostliny, známé druhy fungují jako přírodní vysoušeče

Ne každý má to štěstí, že žije v optimálně vlhkém prostředí. Zejména ve starších domech bývá někdy problém se zvýšenou vlhkostí, která se často projevuje srážením rosy zejména na oknech, ale také například různými alergiemi obyvatel nebo chronickou rýmou. Dalším častým nepříjemným důsledkem příliš velké vlhkosti bývá tvorba plísní, pro které je takové prostředí ideální.

Možná jste nevěděli, že kromě stavebních úprav a vysoušení můžete problém s vlhkostí prostor zmírnit pěstováním vhodných druhů rostlin, které vlhkost pohlcují. Mezi nejúčinnější druhy v této oblasti patří zejména:

  • břečťan
  • palma Dypsis
  • palma Chamedorea, a
  • kapradiny.
Mohlo by vás zajímat:  Okouzlující křídlové květiny si potrpí na dostatek živin. Nejlepší hnojiva najde každý ve své kuchyni

Břečťan

Pokud jde o břečťan, máme jej spojený spíše s venkovním prostředím, kdy se pne zejména po zdech domů a jiných budov, ale málokdo ví, že se jedná i o pokojovou rostlinu. K jejímu pěstování se pak používají závěsné květináče. Pokud je některá zeď ve vašem bytě nebo domě vlhčí, umístěte květináč s břečťanem do její blízkosti. Je však třeba dbát na to, aby v místnosti, kde břečťan pěstujete, bylo teplo, protože chladné prostředí mu nesvědčí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Palma Dypsis

Pěstování této palmy ve vlhkých místnostech lze jednoznačně doporučit, protože vlhkost spolu s teplem tato ke tato atraktivní rostlina svému optimálnímu růstu doslova vyžaduje. Výhodou je také to, že Dypsis nepotřebuje příliš světla a postačí jí stinnější místnost. Vedle vlhkosti pohlcuje tato palma i případné částečky formaldehydu.

Mohlo by vás zajímat:  Schnutí listů u palmy areky lze zastavit jednoduchou péčí

Palma Chamedorea 

Mezi další oblíbené druhy palem, kterým se velice daří ve vlhkém prostředí, patří Chamedorea. U této rostliny platí, že čím více vlhkosti jí dopřejete, tím více bude prospívat. Pokud tedy máte koupelnu s přístupem přímého slunečního svitu, je to ideální místo pro umístění této palmy. Vytvoří tam nejen krásnou, živou dekoraci, ale zajistí vám, že se v koupelně nebudou tvořit a množit plísně.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kapradiny

Pokojové kapradiny jsou velice nenáročné a také potřebují více vlhkosti. Výhodou pěstování kapradin v domácích podmínkách je také to, že nevyžadují příliš světla a jsou tedy ideální pro umístění například do rohů místnosti nebo pod okno. I jim se daří, když je necháte ve vlhku koupelny.

Zdroj: almaimotthona.hu, Autorský text
Přidat na Seznam.cz