Jak pěstovat kávovník

Většina z nás si ráno vaří kávu. Máme jí rádi a kofein nás probudí k životu. Ovšem káva se dá vypěstovat i doma. Láká Vás myšlenka pořídit si malý kávovník a vypěstovat z něj velkou rostlinu? Velká rostlina bude po čase i plodit. Pojďte se seznámit s tím, jak pěstovat kávovník.

Seznámíte se s tím, jaké pěstitelské podmínky kávovník potřebuje, a co jim může uškodit. Jedná se o nenáročnou rostlinu, kterou můžete pěstovat v domácích podmínkách. Bude zdobit byt. V rodině se následně můžete pochlubit, že kávu si vaříte z vlastních plodů.

Něco o kávovníku

Kávovník je keř, kterému se daří v subtropickém a tropickém podnebném pásu. Kolébkou jeho pěstování je Afrika, Asie, Arabský poloostrov i Střední Amerika. Existuje přes padesát druhů kávovníků. Ideální podmínky pro vyvážený a kvalitní růst jsou vlhké a především teplé podnebí s teplotami kolem 18°C-22°C.

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje povzbudí ke květu vodní lázeň a česnekové hnojivo

Je to jedna z mála stálozelených rostlin. Což v podstatě znamená, že mu na zimu neopadnou listy. Pravým místem jeho vzniku je Etiopie. Dnes však kávovník poskytuje obživu mnoha chudým rolníkům. Velmi často se shledáme s tím, že se tato rostlina přemístila i do domácího pěstování v bytech.

Pěstování kávovníku v bytě

Jak pěstovat kávovník v bytě? Stačí si nastudovat základní informace a pak jde vše snadno. Kávovník má i dekorativní schopnost, a proto zdobí nejeden byt. S pěstováním musíte začít od semen, která Vám zaručí ničím nerušený růst. Semena vyklíčí za tři týdny.

Pro jeho pěstování zvolte dobře vyživovanou, kyselou zeminu. Ovšem dbejte na to, aby zemina neobsahovala vápno. To by mohlo kávovník zahubit. Umístěte ho na světlé místo. Na místo jeho růstu však nesmí dopadat přímé sluneční paprsky, které by jej spálily.

Mohlo by vás zajímat:  Šťáva z aloe vera je nejlepší volbou do zimních měsíců. Posílí imunitu a pročistí celé tělo

Při jeho pěstování se vyvarujte i letnění. Byť by šlo o letnění ve stínu, protože kávovník špatně snáší přemisťování. Přemístění může zapříčinit uhynutí.

Jak roste?

Po vyklíčení semen záleží jen na Vás, jak ho necháte růst. Udržovat si můžete malý keřík, nebo vzrostlý strom. Bude-li příliš velký bez obav ho během jarních měsíců, zkraťte o polovinu. V době jeho květenství se můžete těšit na mnohačetné spojení bíle a žluté barvy. Jakmile bude ve stádiu dozrávání, povšimněte si zeleného obalu, který po svém otevření odkryje kávová zrna.

Mohlo by vás zajímat:  Exotická květina, která dokonale pročistí vzduch: wingflower vynikne i ve vašem interiéru

Jak často zalévat a hnojit kávovník?

Kávovník Vám sám naznačí, kdy přišel čas zálivky. Poznáte to tak, že svěsí své listy. Postavte jej do větší nádoby a prolijte vodou. Po půl hodině jej z vody vyndáte. Pro zálivku je nejlepší voda dešťová, ale pokud jí nemáte, kávovník se spokojí i s vodou z vodovodu.

Půdu se snažte jednou za čtrnáct dní hnojit tekutými hnojivy. Nejlepší možností pro přihnojování je ředěný kravěnec. Ten musíte však ještě upravit s vodou do poměru 1:10.

Chcete si pěstování zpříjemnit kvalitní kávou z českých pražíren?

Vyzkoušejte předplatné kávy od Coffe to Home, která vám každý měsíc doručí 3 druhy kávy z českých pražíren.

Přidat na Seznam.cz