Beautiful Blue Orchid Flowers Room Close Up

Orchideje povzbudí ke květu vodní lázeň a česnekové hnojivo

Jen málokterá okrasná květina, která vyroste i v českých podmínkách, má krásnější květy než orchideje. Těch je sice obrovské množství druhů, vědci jich napočítali bezmála dvacet tisíc, ale v Česku se většinou pěstují jen asi tři desítky druhů orchidejí. Většinou se jim tu dobře daří, ale přesto se může stát, že bude rostlina potřebovat trochu podpořit, aby vyplodila opravdu krásný květ. V tomto článku se dozvíte, jak vypěstovat orchideje, které vám budou všichni vaši známí závidět.

Mohlo by vás zajímat:  Úchvatná amarylka může rok co rok znovu vykvést. Její pěstování ale má svá pravidla

Vodní lázeň

Aby vám orchidej hezky vykvetla, je třeba připravit jí optimální podmínky. A mezi ty patří, věřte nebo ne, vodní lázeň. Orchideje totiž původně rostou ve větvích stromů v místech, která mají dostatek vláhy. A tyhle podmínky jim můžete snadno připravit i doma. Orchidej vyjměte z květináče, pečlivě ji očistěte od hlíny, aniž byste poškodili křehké kořeny, a umístěte ji do nádoby napuštěné dešťovou vodou. Tu je třeba každý druhý den vyměnit za čerstvou. Asi po třech týdnech můžete orchidej znovu zasadit do zeminy.

Mohlo by vás zajímat:  Pelargonie zdobí nejeden balkon nádhernými květy. Péče o ně je totiž velice jednoduchá
Zdroj obrázku: Freepik

Stín až polostín

Během vodní lázně, ale i během celé letní sezony je dobré orchidej chránit před přímým slunečním svitem, kterého se v jejím přirozeném prostředí také příliš nedostává. Orchideje nemají rády ani příliš vysoké teploty, je-li venku přes 30 °C, uděláte lépe, pokud ji přemístíte dovnitř. Obecně se orchidejím nejlépe daří, když teploměr ukazuje kolem 25 °C. Zimují pak při teplotách lehce pod dvacet stupňů.

Česnekové hnojivo

Těsně předtím, než začne rostlina kvést, ji můžete přihnojit trochu zvláštním hnojivem – česnekovým. Snadno jej připravíte i doma. Stačí do litru dešťové nebo převařené vody nasypat tři najemno nasekané stroužky česneku. Ten nechte přes noc vylouhovat, ráno směs přefiltrujte a rovnou s ní orchidej zalijte. Hnojení opakujte dvakrát až třikrát zhruba po týdnu. Přihnojíte-li ji poté, co odkvete, orchidej vykvete ještě jednou.

Zdroj: https://www.thespruce.com/basic-indoor-orchid-care-1902822
Přidat na Seznam.cz