Jak pěstovat mátu

Jednou z nejznámějších bylinek obývajících spoustu zahrad je máta peprná. Tato malá zelená a velmi voňavá rostlinka je právě tou, jenž byla původně nymfou Menthou, která byla proměněná Plutem, jelikož je spolu přistihla Plutova manželka. I v bibli najdeme zmínku o mátě, kterou prodávali farizejové stejně jako kmín, kopr a další bylinky na zahradu. V současné době se máta využívá především při podávání mojita. Má však daleko širší využití. Jak pěstovat mátu na vaší zahradě si můžete přečíst v následujících řádcích.

Sazenice máty

Trápíte se otázkou, zda mátu sázet ze semen či rovnou ze sazenic? Tady existuje jednoznačná odpověď. Rozhodně sázet sazenice. Velmi často se totiž stává, že ze semen máty nevyraší kvalitní rostlina. Semena mnohdy vůbec nevyklíčí.

Mohlo by vás zajímat:  Pampeliška ozdobí vlasy krásným věncem a tělu dodá mnoho cenných látek

Sazenici je možné vypěstovat si doma pomocí řízků z oddenku anebo ze stonku. Řízky umístíte do vody. Následně dojde k jejich zakořenění. Pokud si však sazenice nechcete předpěstovávat, je vhodné koupit si je v zahradnictví anebo květinářství.

Kdy začít s výsadbou sazenic máty?

Přesné datum výsadby nelze určit. Záleží totiž hlavně na počasí, které venku panuje. Nejvhodnějšími měsíci pro výsadbu jsou březen a duben. Rovněž ji můžete sadit na podzim a to v září. Půda by měla být bohatá na vlhkost.

Mohlo by vás zajímat:  Rýmovník: zázračná bylinka nejen pro čistý vzduch a zdravé dýchací cesty

Pozor na zálivku. Rostlinka je velmi citlivá na sucho a v případě zapomenutí na zalévání může dojít k jejímu uschnutí. Nevysazujte vedle heřmánku. Tyto dvě rostliny se nesnesou vedle sebe. Naopak se jí bude dařit vedle kopřiv, které znásobí produkci éterických olejíčků i její aroma.

Podmínky a stanoviště pro mátu

Jak pěstovat mátu není složitý proces. Rostlinku vždy umístěte na slunečné stanoviště. Nejlépe do propustného, hlínito-písčitého pěstebního substrátu. Výhodou pro pěstitele je, že jí můžou pěstovat na zahradě, ale i v podmínkách domácích. Doporučená vzdálenost mezi jednotlivými rostlinkami je 50 x 20 centimetrů.

Kromě sucha si pěstitelé musí dát pozor i na chlad. Je to druhý faktor, který mátá nesnáší. Stanoviště chraňte i před větrnými poryvy. Dobře opatrovávaná máta vydrží na záhonku tři až pět let. V létě je vhodné rostlinku hnojit jednou za čtrnáct dnů.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbená bylinka vyžene pavouky z domu. Na oknech ochrání domov před nálety nenáviděných škůdců

Máta a její příznivé účinky na lidské zdraví

Máta velmi prospívá lidskému tělu. Díky svému obsahu silice a dalších látek dokáže tlumit i mírnit křeče střev, žaludeční nevolnost. Léčí koliky a zvracení. Pomáhá při nachlazení. Zlepšuje trávení a zmírňuje nadýmání. Kromě zdraví se využívá velmi často i v kuchyni.

Nikdy však mátu nekombinujte s jiným kořením. Její výrazné aroma by tak ztratilo na intenzitě. Máta se dá používat pouze samostatně.

Přidat na Seznam.cz