Pots 716579 1280

Nebojte se pěstování domácích rostlin. Některé druhy vám řadu nedostatků odpustí

Živé rostliny tvoří pro většinu z nás neodmyslitelnou součást domácího i pracovního interiéru, ale zdaleka ne každý je schopen se o pokojové rostliny správně starat, zvláště o ty náročnější. Některé druhy vyžadují hodně tepla a slunce, jiné speciální zálivku a mnohého člověka to může od pěstování rostlin zcela odradit.

Naštěstí je flóra tak bohatá na druhy, že i mezi pokojovými rostlinami se najdou takové, které jsou vzhledově atraktivní a zároveň velice nenáročné na podmínky a péči. Po přečtení tohoto článku z vás jistě spadne případná nedůvěra ve vaše pěstitelské schopnosti a některé z níže uvedených rostlin si s klidem a radostí pořídíte.

Kořenokvětka

Kořenokvětka nebo také Aspidistra je skutečně odolná pokojová rostlina vhodná i pro úplné začátečníky nebo ty, kteří si na rostlinu vzpomenou jen jednou za čas. Jedná se o stálezelenou trvalku s dlouhými tmavě zelenými listy ve tvaru kopí. Nevadí jí méně osvětlené místnosti ani střídání teplot, není náročná ani na pravidelnou zálivku, ale pokud chcete, aby prospívala, je dobré zeminu udržovat mírně vlhkou. Roste pomalu, ale dlouho vám vydrží.

Mohlo by vás zajímat:  Africkou fialku můžete pěstovat i v našem podnebí, jsou však chyby, kvůli kterým se to nedaří
Zdroj obrázku: Pixabay

Dracéna

Dracény patří dlouhodobě i v naších podmínkách mezi nejoblíbenější druhy, zejména proto, že jejich pruhované listy s různými odstíny jsou velice výrazné a dekorativní. Výhodou dracén je, že pro ně snadno koupíte speciální substrát, který je určen přímo pro ně a pro palmy. Ten totiž zaručuje potřebnou propustnost zeminy. Zajistěte jim stále lehce vlhkou zeminu a dostatek světla bez přímého dopadu slunečních paprsků a rostliny se vám odvděčí zdravím, krásou a dlouhou životností.

Echmea

Echmea je typickým příkladem rostliny s velice zajímavým květenstvím ve tvaru pyramidy, atraktivními listy a skromnými požadavky na pěstování. Stačí jí trochu stinné místo a zálivka přibližně jednou týdně. Výhodou je, že její spodní listy tvoří vlastní zásobárnu vody, z níž ji rostlina poté čerpá podle svých potřeb. Jediné, co je třeba dodržet, je propustnost půdy, a je tedy dobré libovolnou zeminu nebo substrát promíchat s rašelinou.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny se probouzejí ze zimního spánku. Nejvyšší čas na jejich kontrolu a přesazení
Zdroj obrázku: Pixabay

Aglaonema

Aglaonema je velice líbivá rostlina se shluky listů krásně tmavé zelené barvy se stříbrně zabarvenými skvrnkami. Pro její pěstování zvolte spíše mělčí a prostornější nádoby, a to kvůli jejím kořenům, které se rozšiřují do stran a nesměřují dolů. Má ráda světlá místa, maximálně s částečným stíněním. Nehodí se však do chladnějších místností, protože je teplomilná. Pokud tedy také dáváte celoročně přednost vnitřní teplotě kolem 20 až 25 °C, bude aglaonema vaším nejlepším a vděčným společníkem, obzvláště tehdy, když jí poskytnete mírnější, ale pravidelnou zálivku.

Mohlo by vás zajímat:  Malý záhon se vejde i do bytu. Díky skleníkovému provedení bude úroda bohatá

Šeflera

Ve volné přírodě se šeflery řadí již k nižším stromům, ale pokojová varianta je uzpůsobena tak, aby se výškově bez problémů vešla do běžných prostor. Listy jsou členité a mají v závislosti na poddruhu buď zajímavou skvrnitou kresbu, nebo sytou tmavě zelenou barvu. Když dáte šefleru na stinnější místo a několikrát týdně jí poskytnete zálivku tak, aby zemina nevysychala, bude naprosto spokojená a díky své barvě a rozměrům bude nádhernou a výraznou dekorací vašeho domu, bytu nebo kancelářských prostor.

Zdroj: https://www.stayathomemum.com.au/houseandhome/organisation/10-undemanding-indoor-plants/
Přidat na Seznam.cz