Wasp 4170311 1280

Sršně patří k nejobávanějšímu hmyzu. Svá hnízda staví i blízko lidí, hlavní je zachovat klid

Sršeň patří mezi největší druhy hmyzu, který je u nás běžný. Její přítomnost cítíme hlavně v létě, protože ničí plodiny a také zabíjí včely. Její velikost a charakteristické bzučení v nás vyvolává paniku, a to hlavně proto, že bodnutí sršně je bolestivé a u alergických lidí může vyvolat smrt.

Její jed je nebezpečný, proti sršni pomůže například česnek

Sršeň je hmyz z čeledi vosovitých. Dosahuje velikosti až 3,5 centimetru a vyznačuje se černožlutým pruhovaným břichem. Její křídla jsou lemovaná červenou barvou. Že je někde kolem vás, zjistíte hlasitým bzučením. Hodně používá silné čelisti, kterými může kousat kůru mladých stromů. Jejím přirozeným prostředím jsou listnaté lesy, ale často si staví hnízda poblíž lidských domů. Bodnutí může být nebezpečné pro děti a alergiky.

Mohlo by vás zajímat:  Nenasytní slimáci dokážou zničit celou úrodu. Okořeňte jim život, příště si hodování na zahradě rozmyslí

Hnízdo si staví na začátku jara. Vyhledávají teplá a suchá místa, mohou to být opuštěné budovy, chatky nebo altány. Kromě toho se dostávají také do půdních prostor nebo si hnízdo postaví na balkoně. Na člověka mohou agresivně zaútočit, pokud vycítí ohrožení. Pro člověka není jeho jed nebezpečný, ale pokud vás bodne do krku nebo obličeje, může otok způsobit problém s dýcháním. Ve srovnání s včelami a vosami je bodnutí sršně bolestivější.

Zdroj obrázku: Pixabay

Hnízdo byste měli zlikvidovat co nejrychleji

Pokud zjistíte, že máte v domě sršní hnízdo, neváhejte informovat hasiče, kteří na místo dorazí a bezpečně se hnízda zbaví. Nikdy byste neměli hnízdo odstraňovat sami. Pokud se tak ale rozhodnete, udělejte to brzo ráno, nebo pozdě v noci. Můžete si pomoci chemickými přípravky, které tento hmyz zlikvidují. Nezapomínejte na bezpečnost, a to v jakékoliv situaci.

Mohlo by vás zajímat:  Nezvaní hosté našich zahrad dokážou zničit půdu i úrodu. Několik triků, jak vypudit škůdce

Zakupte si kombinézu se síťovinou, která bude chránit obličej, krk i ruce. Poslouží také motocyklový oblek nebo několik vrstev oblečení. Pokud je hnízdo na těžko přístupném místě, provádějte odstranění v zimě. Pokud vletí do místnosti, zachovejte chladnou hlavu. Rozhodně nemávejte rukama a nekřičte. Sršeň se jen zatoulala a hledá cestu ven. Aby se do domu nedostala, pravidelně kontrolujte praskliny ve stěnách nebo ventilační potrubí. Vyplatí se také moskytiéry.

Zdroj: https://www.growveg.com/beneficial-insects/us-and-canada/hornet/
Přidat na Seznam.cz