Red 2903562 1920

Zimolez vytvoří krásnou dekoraci na zahradě tam, kde má prostor se volně pnout

Zimolez je popínavá či keřovitá rostlina, které se v Evropě vyskytuje přibližně 180 druhů. V České republice pěstujeme dva druhy – zimolez obecný a zimolez černý. Tato rostlina je charakteristická jednoduchými listy a nápadnými květy, které mohou mít bílou, žlutou, růžovou či červenou barvu. Tento keř či liána si vystačí s pravidelným zaléváním, hnojivem a občasným oříznutím. Kdy roste nejlépe? Jak pomoci zimolezu k co nejkrásnějším květům? A co dalšího o zimolezu vědět?

Seznamte se

Zimolez, latinsky Lonicera, patří mezi krytosemenné cévnaté rostliny. Některé druhy dosahují výšky až 10 metrů, jiné rostou v podobě nízkých stromů. Jeho větve jsou duté nebo vyplněné dření, květenství jsou vrcholová či postranní. Listy této rostlinky jsou celokrajné, výjimečně zubaté či laločnaté. U většiny druhů rostou více či méně jedovaté bobulovité plody, jen zimolez kamčatský nese jedlé bobule, které jsou řazeny mezi drobné ovoce. Tyto stálezelené rostliny mají dekorativní charakter, pouze u některých druhů jsou listy výhradně sezónní. Květy raší od května do října a jsou charakteristické intenzivní vůní.

Mohlo by vás zajímat:  Kamčatské bobule se podobají borůvkám, doba sklizně je dříve než u jahod
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kde jej zasadit?

Zimolez potřebuje mít po většinu dne velkou dávku slunečního světla. Ve stinných prostorech je tato rostlina náchylnější na škůdce a kvete méně. Půda, do které jej zasadíte, nesmí být příliš suchá ani vlhká, kořeny jsou pak náchylné na hnilobu. Substrát by měl být propustný a vysoce či středně úrodný. Ideální je zasazení u nějakého objektu, kolem něhož se liánovité druhy mohou ovinout. V případě, že se rozhodnete mít zimolez u zdi, zasaďte jej ve vzdálenosti alespoň 5 cm, aby byl vytvořen dostatek prostoru pro listy a květy.

Mohlo by vás zajímat:  Stálezelené túje sluší každé zahradě. Se správnou péčí budou skutečným skvostem
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Péče 

Základem péče je pravidelné zalévání. Avšak pozor na množství vody, zimolez nesnáší dobře suchou, ani příliš mokrou půdu. Nedostatečné zalévání způsobí, že se na rostlině objeví mšice, oproti tomu přehnané zalévání vede k hnilobě. V prvních třech letech také pravidelně zastřihujte výhonky, na jaře o jejich třetinu. U starších rostlin si vystačíte s pravidelným odstraňováním mrtvých a uschlých částí. Alespoň jednou za měsíc také použijte vícesložková hnojiva, která jsou určena pro růst. Pomohou nejen rychlejšímu růstu, ale také podpoří nové květy.

Přidat na Seznam.cz