Plant 163393 1280

Stálezelené túje sluší každé zahradě. Se správnou péčí budou skutečným skvostem

Túje jsou velmi oblíbené jako živý plot i solitérní dekorace na zahradu. Jejich výhodou je fakt, že jsou zelené i během zimních měsíců, takže příjemně oživí venkovní prostory. Kromě pravidelného sestřihu také v zásadě nevyžadují žádnou speciální údržbu. Je však dobré dát si pozor na několik následujících věcí, které naleznete v tomto článku.

Vhodné podmínky pro pěstování

V první řadě je důležité vybrat pro túje vhodné podmínky pro pěstování. Jde o stanoviště, kde budou správně prospívat i jednotlivé postupy zálivky či sestřihu. Obecně ocení spíše slunné stanoviště s dostatečně propustnou půdou. Rozdíly však mohou být i mezi jednotlivými odrůdami, což si vždy zjistěte s dostatečným předstihem před samotným sázením. Obecně jde o rostliny tolerantní k suchu, ale dostatečná zálivka podpoří jejich růst hlavně v prvních letech po vysazení.

Mohlo by vás zajímat:  Kouzelné květy šeříku potěší nejen omamnou vůní. Šeříkový čaj zatočí s každým nachlazením
Zdroj obrázku: Pixabay

Prořezávání

Prořezávání je důležité nejenom pro tvarování keříku, ale také pro celkové zdraví rostliny. Z toho důvodu je nutné pravidelné prořezávání. Ideální doba pro sestřih je obecně zhruba na konci srpna. Tehdy je možné odstranit čerstvé narostlé větve, které se nehodí pro tvarování a zároveň je jasně vidět, které větve jsou poškozené nebo proschlé a nemají na rostlině již co dělat. Když túji věnujete trochu péče během roku, získáte krásný keř, na který bude radost pohledět.

Mohlo by vás zajímat:  Rododendronu se dobře daří ve stínu borovic a v bohaté půdě

Pravidelné hnojení

Důležité je také pravidelné hnojení, které se postará nejenom o bujný růst, ale především o zdravou zelenou barvu celého keříku túje. K sehnání jsou speciální hnojiva určená pro zahradní keře s přesně vyváženým poměrem živin pro danou potřebu. Na druhou stranu nejlepším hnojivem, které dodá potřebné látky, ale zároveň ne v příliš velkém množství, je rozhodně obyčejný kompost. Ten k túji přidávejte ideálně každý rok, aby správně prospívala a zdravě rostla.

Přidat na Seznam.cz