Stálezelené túje sluší každé zahradě. Se správnou péčí budou skutečným skvostem

Túje jsou velmi oblíbené jako živý plot i solitérní dekorace na zahradu. Jejich výhodou je fakt, že jsou zelené i během zimních měsíců, takže příjemně oživí venkovní prostory. Kromě pravidelného sestřihu také v zásadě nevyžadují žádnou speciální údržbu. Je však dobré dát si pozor na několik následujících věcí, které naleznete v tomto článku.

Vhodné podmínky pro pěstování

V první řadě je důležité vybrat pro túje vhodné podmínky pro pěstování. Jde o stanoviště, kde budou správně prospívat i jednotlivé postupy zálivky či sestřihu. Obecně ocení spíše slunné stanoviště s dostatečně propustnou půdou. Rozdíly však mohou být i mezi jednotlivými odrůdami, což si vždy zjistěte s dostatečným předstihem před samotným sázením. Obecně jde o rostliny tolerantní k suchu, ale dostatečná zálivka podpoří jejich růst hlavně v prvních letech po vysazení.

Zdroj obrázku: Pixabay

Prořezávání

Prořezávání je důležité nejenom pro tvarování keříku, ale také pro celkové zdraví rostliny. Z toho důvodu je nutné pravidelné prořezávání. Ideální doba pro sestřih je obecně zhruba na konci srpna. Tehdy je možné odstranit čerstvé narostlé větve, které se nehodí pro tvarování a zároveň je jasně vidět, které větve jsou poškozené nebo proschlé a nemají na rostlině již co dělat. Když túji věnujete trochu péče během roku, získáte krásný keř, na který bude radost pohledět.

Pravidelné hnojení

Důležité je také pravidelné hnojení, které se postará nejenom o bujný růst, ale především o zdravou zelenou barvu celého keříku túje. K sehnání jsou speciální hnojiva určená pro zahradní keře s přesně vyváženým poměrem živin pro danou potřebu. Na druhou stranu nejlepším hnojivem, které dodá potřebné látky, ale zároveň ne v příliš velkém množství, je rozhodně obyčejný kompost. Ten k túji přidávejte ideálně každý rok, aby správně prospívala a zdravě rostla.

Přidat na Seznam.cz