Gardening 3997259 1920

4 tipy, jak připravit zahradu na zimu

Podzim je ideální doba na generální úklid vaší zahrady. Čas, kdy je třeba odstranit odumřelou vegetaci, shrabat listí, uklidit kůlničku na nářadí, vyčistit skleník a zazimovat citlivé rostliny. Může se zdát, že je toho mnoho, ale nezapomeňte, že několik hodin, které budete věnovat úklidu na podzim, vám dá náskok, až přijde jaro. Navíc tyto 4 další tipy budou velmi užitečné:

Umyjte okna skleníku

Taky vám okna skleníku jako by zešedla? Pak je ten nejlepší čas na jejich očistu. Nejenže skleník pak bude opět zářit čistotou, ale prospěje to i rostlinám uvnitř. S brzkým stmíváním jim totiž ubývá světla a šedé tabule jim ho nepřidají. Naopak v zimě čistá skla propouštějí více slunečních paprsků, a tím stoupá i vnitřní teplota, což vám ušetří peníze za vytápění. Navíc je to jednoduché, k čistění budete potřebovat pouze:

  • Kbelík a houbu
  • Horkou vodu
  • Saponát na nádobí
Mohlo by vás zajímat:  Blíží se duben, měsíc sázení. Vysadit můžeme keře, květiny i oblíbenou zeleninu
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vytvořte koš na listí

Máte na zahradě spoustu listí? Nevyhazujete je do bio popelnicí, ale využijte je jako hnojivo pro vaše záhony. Vyberte si na zahradě chráněné místo, které nezkazí výhled a pomocí drátěného pletiva a dřevěných kolíků vytvořte velký koš. Naplňte ho listy, pokropte vodou a nechte tlít. Jakmile se listy začnou drolit, použijte je jako mulčování pro záhony. Obecně listy se rozkládají asi dva roky, přičemž nejrychleji to zvládají listy dubu, olše, buku a habru.

Mohlo by vás zajímat:  K tújím se hodí vysadit širokou škálu okrasných rostlin

Založte si kompost

Nemáte-li ještě kompost, určitě se vám vyplatí si ho založit.  Během podzimního úklidu nashromáždíte velké množství rostlinného materiálu, a když ho necháte přes rok či dva uležet, poslouží vaší zahradě jako dokonalé přírodní hnojivo. Pokud už kompost máte, ale není ještě zcela připraven k použití, vidlemi ho přeházejte, tím urychlíte rozkladné procesy.

Proveďte údržbu zahradní techniky

Dříve než sekačku na zimu uložíte do kůlny, pošlete ji na kontrolu do servise. Ujistíte se tím, že je v dokonalém stavu, až ji příští rok na jaře budete potřebovat. Dále nezapomeňte, že zahradnické nůžky je třeba brousit a veškeré zahradnické náčiní očistit od zaschlé hlíny. Pokud budete nářadí umývat, vše následně důkladně osušte a kovové části naolejujte, aby nedošlo k rzi.

Přidat na Seznam.cz