Green Grass Texture From Field

4 kroky k obnově trávníku po zimě: bude hustý a rychle poroste

Trávník. Slovo, které značí víc než zelenou plochu u domu. Jedná se o důležitý úkol, před kterým stojí každý zahradník, který touží po uznání sousedů i kolemjdoucích. Ne nadarmo je trávník častým tématem hádek i jistého soutěžení mezi zahrádkáři. Docílit krásného trávníku rozhodně není zadarmo, rostliny potřebují po zimě patřičnou péči, protože jsou oslabené. Jaké úkoly stojí na jaře před každým pěstitelem, který chce vyhrát soutěž o nejdokonalejší trávník, který připomíná golfový park?

Vertikutace zelené vegetace

Zkypřit a odstranit plstnatou vrstvu, to je úkol, který se řeší vertikutací. Jedná se o vertikální prořezávání trávníku, kdy se současně kypří svrchní část zeminy. Tímto způsobem se provzdušní okolí kořenů, kyslík podpoří regeneraci, nadto se zabrání rozvoji plísní. Rozlehlá plocha se vyplatí ošetřovat vertikutátorem, u menších zahrad se mohou použít speciální vertikutační hrábě.

Mohlo by vás zajímat:  Přípravky na zkvalitnění půdy

Provzdušnění půdy pro regeneraci

Jak docílit, aby se ke kořenům rostlin dostaly živiny, vzduch a voda? Vhodným nástrojem pro provzdušnění je provzdušňovač, který rozbije svrchní tvrdou krustu a zkypří půdu. Trávník se snáze po tomto ošetření regeneruje. O poznání náročnější je provádět provzdušnění za pomoci kypřiče, který se nasazuje na násadu.

Zdroj obrázku: Freepik

Řádně zahnojit a pravidelně zalévat

Trávníkové rostliny jsou po zimě oslabené, potřebují proto zahnojit. Tímto způsobem se podpoří jejich růst, současně se může přistoupit k dosévání vypelichaných ploch. Zapomenout se nesmí na zálivku, protože půda může být po velkých mrazech vysušená. Správnou hydratací se nadto podpoří klíčení vysetých semínek.

Mohlo by vás zajímat:  Při sekání trávníku je důležitá denní doba i délka zkrácení

První seč při výšce osmi centimetrů

Den, kdy se nastartuje sekačka, přichází, když trávník doroste do výšky asi osmi centimetrů. V takové chvíli nehrozí poškození stébel a může se provést jarní seč, která oživí zelenou plochu a umožní houstnutí travních rostlin. V současné době se na trhu nabízí nejen elektrické nebo benzínové sekačky, ale také automatické akumulátorové, které usnadní údržbu celé zahrady.

Zdroj: https://www.solarogen.com/blogs/news/7-tips-for-reviving-your-lawn-after-winter
Přidat na Seznam.cz