Close Up Girl Holding Basket With Lettuce

Do stinné zahrady se hodí několik oblíbených druhů zeleniny a bylinek

Pokud nemáte za domem slunečné místo, ale chcete pěstovat vlastní zeleninu, existuje celý seznam druhů, kterým se na takovém místě bude dařit. Pěstování vlastní zeleniny je skvělým způsobem, jak se dostat k čerstvé a hlavně zdravé zelenině, a navíc díky tomu můžete také ušetřit.

Pěstování ve stínu

Stává se, že zahrada je tak umístěna, že je obtížné v ní najít místo s dostatkem slunečního svitu. Lidé, kteří mohou zeleninu pěstovat pouze na terase nebo balkoně, zejména na těch, které směřují na sever a na východ, také zápasí s nedostatkem slunečního světla. Za nadměrné zastínění jsou často zodpovědné jiné budovy nebo prvky balkonové konstrukce.

Mohlo by vás zajímat:  Proti nepříjemnému pálení žáhy existuje rychlá pomoc. Speciální léky vůbec nebudete potřebovat

Sluneční paprsky se dostanou na taková místa pouze na dvě nebo tři hodiny denně nebo se potýkáme pouze s rozptýleným světlem. Ne všechny druhy budou schopny růst v takových podmínkách. Bylo by obtížné očekávat bohatou úrodu paprik nebo rajčat. Nemusíte však být smutní, protože existují bylinky a zelenina, které dobře rostou i ve stínu. Použijte náš seznam pro správné naplánování vlastní zeleninové zahrady.

Zdroj obrázku: Freepik

Zelenina do stínu

Ukazuje se, že výběr zeleniny, které se bude dařit i ve stínu, je skutečně velký a rozsáhlý. Nemusíte si proto stěžovat na malý prostor nebo výživovou monotónnost. Skvěle se zde bude dařit zeleným salátům, špenátu nebo zelí. Hodit se sem bude také řepa nebo odrůda zelí s názvem pak choi, která je ideální do tradičních, ale i orientálních jídel.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí hnojivo z popela, cibule a kopřivy zajistí bohatou úrodu rajčat

Do stínu můžete také zasadit i různé druhy bylinek. Čerstvé bylinky jsou schopny zvýšit chuť jídel a kromě toho většina z nich má i příznivý vliv na zdraví. Zkuste zasadit mátu peprnou, která i ve stínu bude růst velmi rychle. Využijete ji na osvěžující nápoje, dezerty nebo i do tradičních jídel. Také je skvělá šalvěj, která je velmi dobře známá svými léčivými vlastnostmi. Má příznivý vliv na žaludek, má protizánětlivé a dezinfekční účinky.

Zdroj: https://growagoodlife.com/vegetables-that-grow-in-shade/
Přidat na Seznam.cz