Meadow 3375052 1920

Posečené trávy se nezbavujte, má využití o kterých řada lidí netuší

Pryč jsou doby, kdy byl chov domácích zvířat, samozřejmostí. O to více je diskutována otázka, co s posečenou trávou, kterou psa či kočku nenakrmíme. Kromě veřejných kompostáren, které jsou součástí některých moderních obcí, není mnoho způsobů, jak se posečené trávy „zbavit.“ Existuje však několik způsobů, jak ji „recyklovat“ a využít ku prospěchu vlastní zahrady.

Na záhony

Chystáte-li se založit nový záhon? Na půdu navrstvěte hojné množství posečené trávy, kterou necháte působit po dobu několika týdnů. Poté postačí trávu shrabat a záhon zrýt. Tráva zabrání šíření plevele, který může Vaše nové rostlinky poškodit. Od věci není ani přimíchání trochy posečené trávy přímo do půdy.

Mohlo by vás zajímat:  „Sousede, kvůli vám mám kus trávy zelenější než jinde,“ naštvalo mě při pohledu na pozemek

Jako mulč

Jste-li zvyklí mulčovat svá rajčata nebo vinnou révu mulčovací kůrou, nahraďte ji čerstvě posečenou nebo lehce proschlou trávou. Nejen, že zabrání růstu plevelů, ale udržuje půdu vlhkou. Po určité době se tráva rozloží a stane se tak pro půdu hnojivem.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pomozte bramborám

Na místě, kde chcete brambory pěstovat, posečte trávu a umístěte na ni jednu řadu brambor, kterou budete opakovaně přikrývat právě posečenou trávou. V ideálním případě by měla na bramborách vzniknout půlmetrová vrstva, kterou můžete klasicky zalévat.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní péče o trávník: důležité je sekání, čas je také pro dosetí

Je-li libo seno

Vlastníte-li hospodářská zvířata, usušte posečenou trávu na seno. Stejně tak e hodí pro domácí mazlíčky, jako jsou morčata nebo králíci. Pokud taková zvířata nevlastníte, nabídněte usušení sena sousedům či statkářům.

Kompost či bioskládka

Pokud máte na zahradě kompost, naházejte trávu do něho. Promíchejte ji se zeminou, větvemi, zbytky ovoce a zeleniny. Nachází-li se ve Vašem okolí bioskládka, odvezte trávu na ni. Pokud ne, je v dnešní době možnost pronájmu popelnice na bioodpad, která Vám bude vyvážena tak, jako popelnice klasické. V žádném případě však neodvážejte posečenou trávu kamkoliv se Vám zlíbí, jde totiž o protiprávní jednání!

Přidat na Seznam.cz