Scandinavian Concept Some Beautiful House Plants Flowers White Metal Pots White Table Front View Copy Space Image

Aktivní uhlí uchrání rostliny před plísněmi a podpoří je v růstu

Květiny v květináčích lze najít prakticky v každé domácnosti. Jsou skvělou dekorací a někdy mají i další vlastnosti. Některé slouží jako čističky vzduchu a podobně. Kvůli chybám, které se často dělají při péči o tyto rostliny, se může stát, že se v květináči objeví plíseň a pak pohled na rostlinu už není tak pěkný. Plíseň nejčastěji způsobuje nesprávná zálivka rostliny. Kvůli plísni rostliny mohou začít chřadnout. Abyste plísni zabránili, můžete použít černé uhlí. Aktivní černé uhlí můžete koupit v každé lékárně.

Mohlo by vás zajímat:  S pahýlem na pozemku se jde vypořádat i přírodními metodami

Jaké vlastnosti má černé uhlí?

Aktivní uhlí se vyrábí ze dřeva, rašeliny nebo černého uhlí. Obsahuje i malé množství popela. Aktivní uhlí absorbuje velké množství toxinů, a proto se nejčastěji používá při průjmech nebo otravě. Černé uhlí můžete nalézt i ve vodních filtrech a čističkách vzduchu. Pokud se rozhodnete černé uhlí přidat do květináče, zneutralizuje škodlivé látky a omezí růst bakterií, plísní a půdních škůdců.

Zdroj obrázku: Freepik

Správné použití černého uhlí, aby byly výsledky co nejlepší

Aby nám černé uhlí pomohlo v boji s plísněmi a škůdci, stačí pár tablet rozdrtit a smíchat přímo se substrátem. Ideální doba na přimíchání černého uhlí je při přesazování. V zahradnictví můžeme najít i speciální aktivní uhlí určené přímo do květináčů pokojových rostlin. Toto uhlí se prodává ve formě granulí, tekuté nebo práškové formě. Dřevěné uhlí funguje na principu filtru. Usazují se na něm nečistoty. Hnojení černým uhlím se doporučuje primárně pro orchideje. Díky němu květiny krásně vyrostou a budou nás těšit svými květy. Pokud se nechystáte rostliny právě přesazovat, můžete černé uhlí rozpustit ve vodě, kterou následně rostliny zalejete.

Mohlo by vás zajímat:  Plísně se mohou objevit v jakékoli domácnosti. Pomůže větrání i speciální nátěr

Aktivní uhlí neutralizuje zápach

Aktivní uhlí můžeme použít také k dezinfekci rostlin na zahradě. Rozdrcené tablety smícháme s půdou nebo je jen nasypeme kolem rostliny. Pokud se chcete zbavit nepříjemného zápachu z kompostu, stačí do něj zamíchat černé uhlí. Uhlí totiž zneutralizuje zápach.

Zdroj: https://planethouseplant.com/how-to-use-activated-charcoal-for-plants/
Přidat na Seznam.cz