Známé postupy na vaší zahradě zamezí tomu, aby rostliny zmrzly
Zima je spícím obdobím, a tak vás na zahradě čeká značně méně práce, nežli je tomu v teplejších měsících. Přesto ji nemůžete nechat úplně bez dozoru, zvláště pokud vám záleží na tom, aby byla krásná i na jaře. Mezi nezbytné aktivity tak patří například ochrana rostlin proti mrazu, která je pro jejich přežití klíčová.
Nenechte rostliny zmrznout
Rostliny, které na zimu zůstanou v zemi, musí být před mrazem zakryty. Správně tomu má být až po prvním mrazíku. Nelze je zakrýt předem, aby teplo pod krytem nestimulovalo rostliny k růstu. Výhonky trvalek zakryjte větvičkami z jehličnanů nebo slámou či listím. Zato rostliny v květináčích jsou kvůli malému množství půdy vůči mrazu opravdu citlivé, proto je nejlepší přenést je do vnitřních prostor, např. do sklepa nebo na chladné schodiště.
Stromy se neochrání samy
Kmeny stromů a keřů zakryjte slámou nebo nahrňte ke kořenům více zeminy, je ale důležité nebalit rostliny do vzduchotěsných materiálů, jelikož mohou způsobit plísňové choroby. Vhodným materiálem pro zakrytí rostlin je agrotextilie, kterou lze zakoupit ve specializovaných obchodech. V lednu pak přichází období bělení stromů vápnem. Za slunečných dnů se kůra stromů totiž zahřívá a v noci se zase ochladí, což způsobí, že kůra může prasknout. Na konci února vás pak čeká kontrola stavu stromů a keřů, během níž se provádí prořezávání korun.
Nepodceňujte dehydrataci
Navzdory tomu, že na zemi leží sněhová pokrývka, mohou rostliny trpět dehydratací. Je to proto, že nemohou čerpat vodu ze zmrzlé půdy. Proto jakmile nastoupí přelom října a listopadu, měli bychom rostliny hojně napojit vodou. Můžeme se spoléhat na to, že to udělá deštivý podzim, ale v posední době nebývají tato roční období na vodu příliš štědrá, proto můžeme stromům dopomoci i my. Zároveň je vhodné ke kořenům nasypat mulč z listů, jehličí, nebo kompostovanou kůru, která zadrží vlhkost a udrží teplo.