Bloom 1853360 1920 1[1]

Známé květiny pěstovaly už naše babičky, svým květem lahodí oku dokonce i v zimě

Při výběru rostlin na zahradu je dobré zohlednit mnoho věcí. Mezi ty klíčové patří to, jak budou rostliny, konkrétně květiny vypadat, a také to, jak jsou náročné a jak dlouho kvetou. V rámci těchto požadavků velmi dobře vyhovují hortenzie. Známá klasika, kterou milovaly už naše babičky. A rozhodně je z čeho vybírat, protože tato exotická květina existuje ve více než sedmdesáti druzích.

Hortenzie jsou unikátní také proto, že je v zahradě nikdo nepřehlédne. To proto, že některé druhy mohou být vysoké až tři metry. A také mohou báječně vypadat – klidně až do zimy. Takto dlouho vydrží květy široké barevné škály.

Mohlo by vás zajímat:  Při plánování zahrady nezapomeňte na krásně kvetoucí trvalky, které dodají jedinečnou atmosféru

Jaké podmínky potřebuje hortenzie?

Hortenzie vyžadují světlé místo, ale ne přímé slunce. Nejlépe budou prosperovat na východní nebo západní straně, která bude chráněna před větrem a průvanem. Připravte pro ně dobře propustnou půdu, ne příliš bohatou na vápník. Květiny budou dobře prospívat ve směsi rašeliny, písku a lesní hrabanky, je jedno jestli listnaté nebo jehličnaté. Substrát doplňte tlejícím kravským hnojem. Zeminu pod keři udržujte bez plevelu, můžete použít mulčovací kůru, která udrží i vláhu.

Mohlo by vás zajímat:  Uspořádejte svou zahradu podle svého vkusu. Zimní klid je k plánování jako stvořený
Zdroj obrázku: Pixabay

Přizpůsobte barvu hortenzie svému vkusu

Vytvořte si z hortenzie různobarevné záhony nebo plochy. Barva květů souvisí s kyselostí půdy a s působením hliníku. Ve specializovaných zahrádkářských prodejnách lze zakoupit hnojivo s přídavkem hlinitanů určené pro hortenzie. Obecně ale platí, že čím kyselejší půda, tím bude hortenzie zbarvena více do modra. Pro modrou barvu udržujte pH na hodnotě okolo 3,5. Kyselost půdy okolo hodnoty pH 5,5 svědčí květům v barvě růžové. Zásaditou půdu hortenzie vyloženě nesnášejí, hodnota pH by neměla v žádném případě překročit číslo 7.

Mohlo by vás zajímat:  Květinová louka promění zahradu v místo plné barev, péče o ni je navíc jednoduchá

Hortenzie v zimě 

Nenechte půdu pod hortenzií promrznout, chraňte ji před mrazy 10cm vrstvou mulčovací kůry. Hortenzie kvete do prvních mrazů. Ale zoufání není na místě, některé druhy vypadají se svými suchými květenstvími dekorativně i v zimě. Suché květy můžete snadno využít i jako dekoraci interiéru. 

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/hydrangeas
Přidat na Seznam.cz