Seeds 3962999 1920[1]

Len není jen surovinou na výrobu oblečení, drobná semínka lze i netradičním způsobem konzumovat

Když se řekne len, mnozí si představí především surovinu na výrobu kvalitního, pohodlného oblečení. Pravdou ale je, že mnozí jistě slyšeli také o tom, že existují lněná semínka. Často jsou doporučována jako doplněk jogurtů, kaší, nebo salátů. Nejde ale o jejich jediné využití. Dají se konzumovat i jinak. Pro mnohé netradičně.

Lnu se v našich končinách poměrně daří, což má vliv i na jeho dostupnost. A také možnosti využití, které jsou i historicky prověřené. Jenom je třeba myslet na poměrně tvrdou slupku semínek, což vyžaduje správný postup přípravy – třeba ve hmoždíři. Je dobré vyhnout se zpracování za vysokých teplot, kdy se ztrácí účinky blahodárných látek, jež lněná semínka obsahují.

Mohlo by vás zajímat:  V zemědělství jsou přepravky a plastové palety nenahraditelné

Len a naše zdraví

Mezi hlavní výhody spojené s konzumací lněných semínek patří skvělé účinky na zažívací systém. Tyto plody také pomáhají lidem trpícím nemocemi trávícího traktu. Když vypijeme lněný nápoj, podpoříme metabolismus. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Existují vědecké studie, které se zabývají vlivem konzumace lněného semínka na mozek. Slyšeli jste už pojem brain food? Jedná se o potraviny, které podporují funkci nervového systému a procesy v mozku. Pomáhají zvýšit koncentraci, a naopak snižují únavu.

Lněný nápoj a naše střeva

Říká se, že střeva jsou náš druhý mozek. Od jejich stavu se odvíjí kvalita našich vlasů, kůže a nehtů. Pokud nejste spokojeni s tím, jak vypadá vaše pleť, zaměřte se na svou stravu. Možná vám pomůže právě pití lněného nápoje a detoxikace trávícího traktu.

Mohlo by vás zajímat:  Nadváha se nevyhýbá ani mazlíčkům. Psi i kočky potřebují pohyb a přísný jídelníček

Tento elixír zdraví si můžete snadno vyrobit svépomocí. Nejprve je třeba vylouhovat lněná semínka. Stačí je namočit na pouhých deset minut do sklenice s teplou vodou. Semínka nabobtnají a vytvoří lehce gelovou tekutinu, tedy lněný nápoj. A je hotovo! Pokud vám chuť lněných semínek nevyhovuje, přidejte nápoj do ovocných a zeleninových smoothies.

Zdroj: https://www.rxlist.com/consumer_flaxseed_linseed/drugs-condition.htm
Přidat na Seznam.cz