Comfrey 753174 1920[1]

Známá rostlina je unikátním přírodním lékem, ale pěstování může být pro začátečníky oříšek

Ne na všechny zdravotní problémy se musí nutně používat jenom chemie. Jsou i alternativní metody léčby různých neduhů. Na ty se používají mnohé byliny a rostliny, které mají řadu unikáních a účinných látek, které pomáhají. Mezi tyto rostliny se řadí i známý kostival, který má řadu využití při běžných a méně závažných zdravotních problémech.

Známý byl v mnoha oblastech

Obecně můžeme říci, že jeho hlavní domovinou byla Malá Asie. Odtud se kostival rozšiřoval dále. Bylo to do oblasti Sibiře a poté se konečně dostal do evropských oblastí, kde si hned získal na popularitě. Srovnával se třeba i s evropskou echinaceou. Je to rostlina, která je mrazuvzdorná a má silné, chlupaté stonky. Dosahuje výšky kolem půl metru a šířky 30-40 centimetrů.

Mohlo by vás zajímat:  Petržel produkuje semena, která obsahují jed. Vyhnout by se jí měly těhotné ženy

Její stonky jsou hranaté, uprostřed duté a horní části rozvětvené. Kotví pevně a hluboko v zemi a její kořen je černě fialový a zevnitř bílý. Kostival kvete od června do srpna, vyvíjejí se na něm květenství srpkovitého typu. Květy jsou fialové barvy, občas bílé nebo krémové. Jsou dlouhé asi 1,5 cm a směřují dolů. 

Je to medová rostlina, ale přistup k nektaru má pouze hmyz, který má podlouhlé sosáky. Některé druhy hmyzu se do nektaru dostali i kousnutím štěrbiny ve spodní části koruny. Kostival je jednou ze snadno rostoucích trvalek. Rychle roste a hluboko zakořeňuje. Při pěstování si vyberte jasně ohraničenou oblast, abyste ji snadněji udrželi pod kontrolou. 

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvé listy libečku se v kuchyni neztratí. Kromě nezaměnitelného aroma dodají neuvěřitelné množství prospěšných látek

Kostival má rád slunná místa, nepohrdne ani polostínem

Zdroj obrázku: Pixabay

Je ale potřeba se vyhnout přímému slunečnímu světla, protože rostlina může trpět nedostatkem vody, zejména v letních horkých dnech. Půda by měla být úrodná a dobře zadržovat vlhkost. Není nutné, abyste kostival pravidelně zavlažovali. Výjimkou jsou mladé výhonky, které ještě neměly čas vyvinout hluboký kořenový systém.

Kostival má také vysoké požadavky na hnojení a živiny. Jestliže ho budete pěstovat v květináči, je potřeba ho pravidelně hnojit. Kostival je jednou z nejdůležitějších léčivých rostlin u nás. Používá se k léčení ran a při onemocnění svalů a kloubů.

Přidat na Seznam.cz