Fresh Basil With Water Drops Closeup Growing Window Herbs

Čerstvou bazalku se hodí mít vždy po ruce. Kromě typické vůně a chuti prospěje i jinak

Bylinky jsou velmi oblíbenými rostlinami, které si můžete snadno vypěstovat i doma. Bazalka patří také mezi ně a hlavně je to bylina, která má spoustu skvělých vlastností, a byla by škoda ji používat pouze v kuchyni. Představíme si tuto bylinku blíže a ukážeme, jak její schopnosti využít. Aromatická rostlina najde své uplatnění na mnoha místech v domácnosti.

Bazalka může mít mnoho názvů

Bazalka je koření, které má mnoho názvů. Obyčejná, sladká nebo bazilišek – i takové pojmenování ohledně rostlinky najdete. Aromatické koření můžete koupit již sušené v sáčcích, mnohem lepší je ale bazalku vypěstovat doma od semínka a mít ji tak k dispozici pokaždé, když bude třeba. A doma si ji můžete nasušit do zásoby nebo ji takto připravenou darovat někomu, kdo na pěstování nemá čas.

Mohlo by vás zajímat:  Popálení kopřivou nepřináší rizika, ale tyto zdravotní benefity

Bazalka je nízký keřík, který se pěstuje v květináčích. Příjemná chuť a výrazná vůně jsou její devízou, proto se velmi často používá především jako doplněk do různých druhů salátů. Obsahuje mnoho látek, které jsou zdraví prospěšné, například flavonoidy nebo přírodní antioxidanty. V bazalce najdete i vitaminy, A ovlivňuje stav pokožky, K zase posiluje krev. Bazalka pomůže také při zdravotních komplikacích.

Zdroj obrázku: Freepik

Dejte si bazalku na nervy nebo při problémech s trávením

Bazalku se vyplatí konzumovat především při problémech s trávením. Můžete ji přidat do jídla nebo si z ní udělat nálev, který budete pravidelně pít. Stimuluje žaludek k vyloučení trávicích šťáv a vám se uleví. Bolestivá kolika pak již bude minulostí. Bazalka dokonce pomůže uklidnit nervovou soustavu. Díky své vůni se vám uleví, zlepší se nálada a zapomenete na stres.

Mohlo by vás zajímat:  Vůni a chuť bylinek si užijeme během zimy díky sušení. Stačí dodržet 6 jednoduchých pravidel

Díky obsahu antioxidantů se skvěle hodí jako pomocník v kosmetice. Bylinka je protizánětlivá, dokáže například bojovat s akné nebo jinými kožními onemocněními. Bazalka se hodí na regeneraci pokožky. Bazalku můžete pěstovat na parapetě, bude jí stačit jen květináč, kvalitní půda a také pravidelná zálivka. Lístky bazalky můžete trhat pravidelně, mnoho lidí ji zamrazuje.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/266425
Přidat na Seznam.cz