Majoranka1

Majoránka není jen obyčejné koření. Snadno se pěstuje a působí blahodárně na lidské zdraví

Mezi zajímavé bylinky s mnoha pozitivními účinky na lidský organismus rozhodně patří majoránka. Ta v sobě ukrývá mnoho prospěšných látek se specifickým působením. Tato poměrně drobná aromatická bylinka najde své využití v kuchyni, ale i pro přípravu čajů či mastiček. Jak si ji vypěstovat a s čím vším může tato bylinka pomoci? To se dozvíte v tomto článku.

Vhodná pro hubnutí a podporu metabolismu

Majoránka podporuje trávicí procesy, z toho důvodu se doporučuje lidem, kteří chtějí zhubnout trochu přebytečných kilogramů nebo mají určité potíže s trávením. Hodí se také jako skvělé koření k bramborám, masu či do polévek, jako je například bramboračka.

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvé listy libečku se v kuchyni neztratí. Kromě nezaměnitelného aroma dodají neuvěřitelné množství prospěšných látek
Zdroj obrázku: Freepik

Jak si připravit výluh z majoránky

Recept na přípravu domácího vydatného čaje z majoránky není nic složitého. Připravit si však můžete skutečně silnou infuzi, která bude plná prospěšných látek. V takovém případě je dobré majoránku užívat po menších dávkách a sledovat, co to konkrétně dělá s vaším tělem. Pro přípravu budete potřebovat zhruba lžíci majoránky, kterou dáte do vody a necháte povařit po dobu 15 minut.

Následně čaj nechte vychladnout a vypijte. Doporučuje se užívání především večer či rovnou před spaním, protože má tlumivé účinky. Díky schopnosti přirozené dezinfekce se také skvěle hodí pro vyplachování úst například při bolesti krku či ve chvíli, kdy se vám vytvoří otravné afty.

Mohlo by vás zajímat:  Zdánlivě obyčejné byliny se vyplatí pěstovat, jejich účinky na zdraví jsou neocenitelné
Zdroj obrázku: Freepik

Pěstování majoránky

Samotné pěstování majoránky není nic složitého. Jde o vytrvalou bylinu, která ocení slunné stanoviště s jemnější a dostatečně propustnou půdou s obsahem písku. Pro maximální sklizeň je důležité majoránku zaštipovat, protože kvetením ztrácí část ze své léčivé síly. Pokud pro ni vyberete vhodné stanoviště, bude dobře růst i bez vaší výraznější pomoci, takže bude stačit pravidelné sklízení.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/marjoram
Přidat na Seznam.cz