Lyme Borreliosis Disease Encephalitis Virus Infectious Dermacentor Tick Arachnid Parasite Macro Encephalitis Infected Tick Insect Green Grass Sunshine Summer

Nebezpečné klíště číhá všude. Při jeho vyndávání z kůže je namístě nejvyšší opatrnost

Letní sezóna je tady a mnozí vyrážejí na výlety do lůna přírody. Při procházkách v lese však můžeme být ideální obětí klíšťat, která představují riziko pro naše zdraví, a dokonce i život. Jak se před nimi účinně chránit a jak řešit situaci, když nás kousnou?

Klíšťata jsou pavoukovci, kteří patří do řádu roztočů. Dospělí jedinci mají čtyři páry nohou a výjimečně vyvinutý náustek, který jim umožňuje přežít, tedy pít krev svých obětí. Na rozdíl od komára ho však klíště potřebuje k přežití mnohem více. V Polsku žije 19 druhů klíšťat, které obývají lesy a louky, kde číhají na své oběti.

Proč jsou klíšťata nebezpečná pro naše zdraví?

Každý rok se v letním období mluví o nebezpečí kousnutí klíštěte. Proč jsou tak nebezpečná pro naše zdraví? Jejich kousnutí často vede k alergickým, hnisavým a oteklým kožním lézím, které naštěstí usnadňují rozpoznání nebezpečí. Pamatujte, že kousnutím mohou přenášet velmi nebezpečné infekční nemoci, tedy boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. Erytém po přisátí klíštěte se však nevyskytuje u všech pacientů s boreliózou, postihuje asi 40–‍60 procent infikovaných.

U boreliózy se kromě kožní léze v raných stádiích mohou objevit i obecnější příznaky jako únava, závratě a bolesti hlavy. Pak se projeví další, mnohem nebezpečnější příznaky, například obrna lícního nervu, viditelná jako ochrnutí poloviny obličeje. Méně časté příznaky mohou zahrnovat bolest a problémy se srdcem, artritidu, a dokonce i těžkou meningitidu. Borelióza může také trvale poškodit pohybový aparát.

Mohlo by vás zajímat:  Nábytek z ratanu vydrží při správné péči roky krásný. Jednoduché ošetření zvládne každý

K infekci virem klíšťové encefalitidy zase dochází během prvních minut po přisátí krve klíštětem, zatímco příznaky se objevují asi po 7–14 dnech po kontaktu s klíštětem. Mají chřipkový charakter a trvají týden. Průběh onemocnění může být těžký, může vést k trvalé invaliditě, nebo i smrti. Stává se však také, že infekce probíhá bez příznaků. Neexistuje žádný lék, který by dokázal vyléčit infekci TBE. Můžete pouze zmírnit jeho příznaky a jeho akutní průběh.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se chránit před klíšťaty?

V rámci ochrany proti klíšťatům je nejdůležitější profylaxe. Především bychom se měli vyvarovat pobytu ve vysoké trávě nebo houštích, také na loukách či zahradách. Při delších cestách do lesa je dobré vzít si vhodné oblečení, jako jsou dlouhé kalhoty a trička s dlouhým rukávem. Je dobré, když je toto oblečení lehké, protože snáze ucítíme klíště putující naším tělem.

Mohlo by vás zajímat:  Sůl nad zlato: Tento bílý prášek dovede k dokonalosti nejen připravované pokrmy

Než vyrazíme do přírody, měli bychom si na kůži nanést repelent proti hmyzu, protože nejen že od nás odpudí obtěžující komáry, ale do jisté míry odpuzuje i klíšťata. Po návratu z procházky bychom si měli pečlivě prohlédnout celé tělo, věnovat pozornost zejména prohlubni pod kolenem, kolem břicha a prsou a také v tříslech. Za zvážení stojí i očkování proti viru TBE, které se doporučuje lidem, kteří žijí nebo cestují v místech se zvýšeným rizikem tohoto viru, a těm, kteří rádi tráví svůj volný čas v přírodě.

Co nedělat, když na těle najdeme klíště?

Jakmile vidíme, že se nám do těla zakouslo klíště, nesmíme ho v žádném případě škrábat. Pokud to uděláme, můžeme zničit jeho břicho a vylít jeho vnitřnosti do našeho krevního oběhu. V důsledku toho mohou způsobit rozvoj závažných onemocnění. Rozhodně se také vyhněte jeho mačkání nebo vytahování nehty. Hrozí pak, že si jednu část odtrhneme a ta druhá nám stále zůstane v kůži a bude ještě těžší ji odstranit.

V žádném případě ničím klíště nemažte. Dříve bylo oblíbené natírat ho máslem, vazelínou nebo lakem na nehty, což usnadnilo jeho vyjmutí z těla. Tento postup má za následek to, že přeruší klíštěti přívod vzduchu, a to vede ke zvracení, které je navíc toxické a může přenášet bakterie a viry, které jsou nebezpečné pro naše zdraví. Klíště se nesmí popálit ani chytit za bříško naplněné krví.

Mohlo by vás zajímat:  Při pěstování balkonovek se dopouštíme chyb, kvůli kterým jsou krásné jen chvíli

Jak se zachovat, když na těle najdeme klíště?

Nejúčinnější je sáhnout po pinzetě nebo speciálním přístroji na odstraňování klíštěte, který seženete v každé lékárně, například kleště. Před vyjmutím klíštěte si důkladně omyjte ruce, protože kontakt rány po přisátém klíštěti se špinavýma rukama může vést k infekci.

Při odstraňování klíštěte je nejdůležitější jistota pohybu. Uchopte klíště co nejblíže naší kůži, aby nedošlo k jeho rozdrcení. Po uchopení klíštěte ho pomalu vytáhněte z pokožky. Poté ránu po dezinfekci ošetříme peroxidem vodíku nebo lihovým dezinfekčním prostředkem. Odstraněné klíště je nejlepší odeslat na speciální vyšetření, aby se prověřilo, zda nebylo přenašečem závažných onemocnění. Můžete jej také rozdrtit těžkým předmětem po vložení mezi papírový kapesník a zkontrolovat, zda metoda fungovala a klíště je mrtvé.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html
Přidat na Seznam.cz