Bouquet Turkish Carnation Strawberries

Zkrácení stonků a správná voda dokážou prodloužit čerstvost květin ve váze o několik dní

Čerstvé květiny ve váze jsou efektní výzdobou místností, evokují pěkné chvíle strávené v blízkosti přírody. Kytice jsou nadčasové dary, které lze darovat jen tak bez důvodu. Zkontrolujte, co je třeba udělat, aby řezané květiny vydržely ve váze déle a udržely si dokonalý vzhled. Existují triky, díky kterým budou krásné bez ohledu na to, zda máte co do činění s růžemi, šeříky, pivoňkami, nebo tulipány.

Péče o květiny ve váze

Pokud si sami vytváříte kytici, zkuste vybrat exempláře, jejichž pupeny se ještě zcela nevyvinuly. I když se zpočátku mohou zdát méně atraktivní, umožní vám sledovat jejich vývoj a plné kvetení po dlouhou dobu. Měli byste také zvážit udržování květin ve váze v dobrém stavu, nejde jen o výměnu vody. K zachycení prvních příznaků schnutí nebo hniloby bude zapotřebí pozorování. Naštěstí není těžké udržet je krásné po dlouhou dobu.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené květiny, které budou slušet každé jarní zahradě

Zručné zkrácení stonků řezaných květin je základ pro prodloužení jejich trvanlivosti. Ujistěte se, že je váš nástroj dobře nabroušený, řezání tupým nožem nebo prořezávání nůžkami vedou k roztřepení rostlinných tkání, kvůli čemuž pak rychleji vadnou. Poškození stonků vede k vývoji bakterií a hub, které urychlují hnilobu.

Zdroj obrázku: Freepik

Řez květin

Vždy řezejte diagonálně. Díky tomu snížíte plochu, kterou se rostlina dostane do kontaktu se dnem vázy, kde se hromadí bakterie. Listy by neměly být ponořeny do vody, proto by se ty spodní měly odstranit. Při každé výměně vody se doporučuje zkrátit květinu o jeden až dva centimetry. Ujistěte se, že oříznuté květiny vložíte do vody co nejrychleji.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční kaktus se nejvíce odvděčí za zbytky z kuchyně. Zanedlouho se obsype barevnými květy

Přinášíte květiny domů a instinktivně chodíte do kuchyňského dřezu, abyste do vázy nalili studenou vodu? To je jeden z důvodů, proč řezané květiny ztrácejí krásu rychleji a vadnou. Je dobré použít převařenou nebo filtrovanou vodu. Optimální teplota vody pro vázu je 40 °C. Aby se prodloužila životnost řezaných květin, měla by se voda vyměňovat každý den. Mimochodem stojí za to vyčistit i vnitřní část vázy.

Zdroj: https://www.proflowers.com/blog/how-to-make-flowers-last-longer
Přidat na Seznam.cz