Cosmos Field With Sunset

Namísto udržovaného trávníku zkuste louku plnou barevných květů. Motýli a včelky budou nadšení

Anglický trávník nebo louka hýřící barevnými květy? Záleží na lokalitě i na tom, co máte rádi a co preferujete. Obojí si žádá specifickou péči, trávník vyžaduje pravidelné sekání, hnojení, zavlažování i odstraňování odumřelých a suchých částí. Květinová louka si většinu dní v roce žije svým životem, a proto přitahuje různorodou faunu.

Co vše víme a nevíme o květinové louce?

Dříve bývaly louky plné kvítí na každé vsi, za každým stavením. Zkusme si vzpomenout nebo si představit, jaké barvy na louce vidíme, jak louka voní a jak bzučí. Louku si můžeme zřídit na vlastním pozemku, ale určitě bude klidným místem pro relaxaci i ve městě. Jak vůbec takovou louku založit? Vhodným pozemkem pro květinovou louku jsou osluněná a ne příliš vlhká místa.

Mohlo by vás zajímat:  Břečťan pomůže vyčistit vzduch, na oplátku potřebuje správné umístění i zálivku
Zdroj obrázku: Freepik

Půda pro louku by nikdy neměla být příliš výživná, aby nedominovaly vysoké traviny. Pokud přeci jen máme půdu humózní a plnou živin, smícháme ji s pískem. Prvním krokem je odplevelení pozemku. Výsevní práce začínáme po ustoupení mrazů a před nástupem letních veder, tedy na přelomu dubna a května. Nejprve sejeme vždy méně náročné rostliny.

Jaké luční kvítí zvolit?

Máme dvě možnosti, jak si pořídit osevní směsky. Specializovaná zahradnictví prodávají již hotové směsi osiva určeného přímo pro louky. Směsi si ale můžeme připravit i sami. Louku rozsvítí máky a chrpy, měsíčky i květy vikve úzkolisté, heřmánek a šalvěj dodají vůně silic.

Mohlo by vás zajímat:  Díky správnému hnojení budou túje krásné po celý rok
Zdroj obrázku: Freepik

Semena květin doplníme pomalu rostoucími travinami, výborně vynikne třeba kostřava červená. Semena travin vždy vyséváme až 14 dnů po vysetí semen květů. Obě směsi si můžeme smíchat s pískem, rozložení rostlin v louce bude rovnoměrné.

Jakou péči louka vyžaduje?

Každá louka potřebuje síct. Kosení nebo sekání provádíme dvakrát do roka, poprvé po odkvětu  většiny rostlin, které necháme ležet několik dní, aby mohly vypustit semínka. Druhé sečení (otavy) přijde na řadu na konci podzimu.

Zdroj: https://www.daviddomoney.com/how-to-grow-a-wildflower-meadow-in-the-garden/
Přidat na Seznam.cz