Soil Ph Meter Soil Fertility Meter Cultivation

Zjitit pH půdy jde i bez speciálních přístrojů. Stačí udělat jednoduchou chemickou reakci

Zahradnické práce většinou začínají výběrem sazenic, hnojiva nebo nákupem nových zahradnických pomůcek. Pokud si však chcete užít na své zahradě bujnou vegetaci, měli byste jako první zkontrolovat pH půdy. Může se ukázat, že vaše zahrada vyžaduje okyselování nebo odkyselování, a bez toho si neužijete bohatou úrodu ani pohled na barevné květiny.

Co vám ukáže měřič pH půdy

Za žádných okolností bychom neměli podceňovat důležitost půdní reakce a vynechat její měření, záleží-li nám na úspěšném pěstování zahradních plodin. Vhodné půdní podmínky umožní květinám, keřům nebo pěstovaným rostlinám účinně přijmout potřebné živiny ze substrátu. To je základní faktor, který určuje jejich správný růst, svěží vývoj a bohatou úrodu.

Mohlo by vás zajímat:  Vonné oleje dokážou bojovat proti nachlazení více než drahé léky. Díky inhalaci přinesou skutečnou úlevu

Úroveň pH půdy se určuje na stupnici od 1 do 14. Pokud měření indikuje hodnoty nižší než 7, je země kyselá. Takové prostředí je vhodné pro borůvky, hortenzie, rododendrony, azalky, magnólie, růže, maliny, angrešt a rybíz. O alkalickou půdu se jedná, když měřicí přístroje ukážou hodnoty vyšší než 7,3. Jen málo rostlin upřednostňuje takové podmínky. Nejvhodnější doba pro měření je právě na jaře. Není to však podmínkou.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zkontrolovat pH půdy doma

Na trhu existují profesionální měřicí přístroje, ale pro začínající zahradníky můžou být poněkud složité. Kromě toho ne každý chce investovat do takového zařízení. V takové situaci přicházejí na záchranu dva výrobky, které můžete bez problémů najít i doma. Budete potřebovat jedlou sodu a vinný ocet. I když výsledky nebudou tak přesné jako s profesionálními přístroji, dají nám alespoň přibližný obraz toho, s jakou půdou máme co do činění.

Mohlo by vás zajímat:  Chytré hospodyňky kupují ocet ve velkém. Jen díky němu si užívají domov bez otravného hmyzu

Připravte dva vzorky půdy a odstraňte z ní všechny nečistoty jako kamínky a fragmenty z rostlin. Vložte každý z nich do sklenice nebo průhledné nádoby, nalijte trochu vody a promíchejte, abyste získali poměrně husté bahno. Nasypte jednu čajovou lžičku sody do první nádoby. Pokud povrch roztoku začne pěnit nebo si všimnete malých bublin, znamená to, že země má kyselou reakci. Do druhého vzorku nalijte čajovou lžičku octa. Pokud obsah nádoby reaguje s octem, máme co do činění s alkalickým substrátem. Pokud nezaznamenáte žádnou reakci, pravděpodobně je vaše země neutrální.

Zdroj: https://www.almanac.com/content/3-simple-diy-soil-tests
Přidat na Seznam.cz