bylinky

Zelenina ze skleníku potěší

Ještě stále není vhodné počasí na vysévání zeleniny přímo v zahradě. Využít k tomu však můžete prostory nevytápěného skleníku.

Špenát

Vyžaduje písčito – hlinité, humusové a zásadité půdy bohaté na vápník, s dostatečnou zásobou živin, zejména dusíku. Vysévá se do řádků vzdálených 20 až 25 cm. Semena ukládejte do hloubky 2 až 3 cm. Po vysetí ho nezapomeňte dobře zavlažit.
Špenát je třeba pravidelně ošetřovat a úrodu sklízet podle velikosti zachycovat přejímkou. Sběr končí před vybíhání rostlin do květu.

Salát hlávkový

Salát vysévejte do dobře prokypřené a živinami zásobené půdy. Zakoření v hloubce asi 10 až 15 cm, a proto by se živiny měli nacházet zejména v této hloubce.

Mohlo by vás zajímat:  Vlastní okurky nejsou výsadou zahrádkářů. K bohaté úrodě postačí slunný balkon

Semena se snažte rozhodit rovnoměrně, ne příliš hustě. Ušetříte si tím pracné jednocení, kdy se rostliny vyjednocujú na vzdálenost 5 až 6 cm od sebe. Hloubka setí je 2 cm a vzdálenost řádků 25 až 30 cm. Po vysetí záhon zavlažte. Porost udržujte bez plevele a půdu velmi jemně zkypřete, protože rostliny salátu koření velmi mělce. Jednotlivé hlávky salátu zachycujte dle potřeby přejímkou.

Polníček

Rostliny polníčku mělce zakořeňují, proto jsou na pěstování vhodnější lehčí půdy. Půda by neměla být čerstvě vyhnojená chlévským hnojem. Semínka vysévejte do řádků vzdálených od sebe 15 cm a do hloubky 2 až 3 cm. Protože jsou velmi jemné, můžete je před setím smíchat s pískem. Tím zajistíte rovnoměrnou hustotu výsevu.

Mohlo by vás zajímat:  Slupky od okurek nemusí skončit na kompostu. Vyženou mravence a vrátí domovu lesk

Po vzejití, za 10 až 14 dní, nezapomeňte na pravidelné odplevelování a zavlažování. Polníček má krátké vegetační období. Za 6 až 8 týdnů se vytvoří zdravá konzumní růžice přízemních listů, které se sklízejí a konzumují.

Petržel zahradní

Petrželi se daří i na chladnějších stanovištích s dobře strukturovanou půdou. Nepěstujte ji v prvním roce po hnojení chlévským hnojem, ale až v druhém roce. Petržel kořenovou sejte do řádků vzdálených 30 až 40 cm. Semena petržele listové zase do řádků vzdálených 20 až 30 cm od sebe.

Mohlo by vás zajímat:  Malé kuličky hrášku se v kuchyni neztratí. Lahodná chuť není jediné, čím pokrmy obohatí

Petržel kořenovou po vzejití vyjednoďte na vzdálenost 10 cm od sebe. Sklízí se podle velikosti kořenů a potřeby. Vzešlé rostlinky petržele listové vyjednoťte na 10 až 15 cm vzdálenost v řádku. Jejich nať se sklízí dle potřeby přejímkou​​.

Hledáte vhodný skleník nebo fóliovník pro pěstování? Podívejte se na tyto slevněné skleníky a fóliovníky.

Přidat na Seznam.cz