Odolné macešky: Kdy patří na záhon a jak je pěstovat?

Pokud jste ještě na podzim vysadili macešky velkokvěté (Viola wittrockiana), při mírném počasí rozkvetou už v lednu. Chlad a mráz tímto dvouletým rostlinám neublíží. Citlivé jsou, však na přemokření, proto pokud jejich pěstujete v nádobě, nezapomeňte na otvor pro odtok přebytečné vody, drenážní vrstvu a umístěte je na místo chráněné před deštěm.

Pro prodloužení kvetení pravidelně odstraňujte zvadlé a poškozené části rostlin. Hotové rostlinky koupené na jaře jsou vypěstovány často v skleníkových podmínkách, proto nejsou odolné proti chladu. Jarní fialky vysazujte do nádob nebo na záhony až od poloviny března.

Podmínky pro pěstování macešek

Maceškám vyhovuje slunečné a polo stinné stanoviště. Důležité však je aby macešky nepřeschly. Macešky dokáží přezimovat venku na záhoně, ale pokud nechcete riskovat, můžete macešky na zimu zakrýt. Na jaře vám v zahradě opět krásně rozkvetou.

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje po odkvětu mnozí rovnou vyhazují. Přitom tato květina může kvést ještě dalších několik let

Jak pěstovat macešky?

Macešky se pěstují jako letničky, dvouletky, trvalky anebo skalničky. Macešky mohou mít různou velikost květů (středně velké 4 – 5 cm, rané obří 5 – 6 cm, švýcarské obří 6 – 7 cm, quedlinburské obří 6 – 8 cm).

Před výsevem smíchejte semena macešek s jemným pískem a důkladně promnete (čímž narušíte jejich ochrannou vrstvu), a pak je vysejte do truhlíku anebo na záhon umístěný v polostínu. Důležité je vědět, že semena macešek se vysévají v polovině července. Ke svému růstu totiž macešky potřebují minimální teplotu pohybující se okolo 15 stupňů Celsia a půdu plnou živin. 1 gram semen představuje cca 750 semínek, z nichž může vyrůst až 250 macešek. Aby se maceškám dařilo, potřebují pravidelnou zálivku a přistínění. Po zasetí začnou rostlinky klíčit a růst v průběhu (cca) 10 dnů.
V srpnu rostlinky přesaďte buď do zvláštních květináčů, anebo na záhon tak, aby mezi sebou sazeničky měly 7 cm rozestupy. V této době by měly mít alespoň 2 lístky. V září se pak maceška sází na své konečné stanoviště v rozestupech 15 – 20 cm. Macešky potřebují pravidelnou zálivku a to i v zimě, kdy se zalévají v bezmrazých dnech.

Mohlo by vás zajímat:  Kytici ve váze věnujte maximální péči, odvděčí se dlouhou svěžestí a krásou

Přes zimu se macešky přikrývají chvojím. Macešky v nádobách se na zimu i s nádobou zakopávají do země. Na jaře se macešky přihnojují hnojivy s menším obsahem dusíku. Maceška (kterou jste zasadili v červenci jako semínko) kvete hned další jaro od března. Za horkého počasí potom její kvetení ustává a znova kvést začíná až se změnou počasí nebo přísunem vlhka.
Letničky se vysévají v době od února do dubna ve skleníku či fóliovníku. Na záhon se pak přesazují v květnu. Kvetou nám pak přes léto a po odkvětu je zlikvidujte. Pěstování macešek od výsevu semen se může jevit jako příliš složité a zdlouhavé, a proto si celý proces můžete zjednodušit nákupem již předpěstovaných sazeniček. Kvalitní sazeničky by měly mít 6 – 9 pravých lístků.

Mohlo by vás zajímat:  Někteří lidé zapichují do květináče zápalky. Tato podivná dekorace má ale dobrý důvod

Osiva a semínka macešek

VIDEO: Jak pěstovat macešky?

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz