Krtek

Jak se zbavit krtka? Vyzkoušejte tyto tipy

Pustili jste se do boje s krtkem? Co všechno jsou lidé schopni vymyslet, aby se zbavili tohoto mírumilovného zvířátka? Ani v zahradě byste neměli obcházet základní pravidlo: Pokud chcete vyhrát nad nepřítelem, musíte jej nejprve co nejlépe poznat.

Krtek podzemní (Talpa europaea)

Krtek je hmyzožravec. Drtivou většinu života stráví ve tmě pod zemí. Jeho územím jsou louky, pole a zahrady. Hnízdo si vystýlá suchou trávou a listím. Aktivní je v noci i přes den a vytváří si chodby, které vedou z hnízda v různých směrech a bývají navzájem různě propojeny. K vytváření takových chodeb má přizpůsobené přední končetiny. Díky prokopávání či podrývání půdy se považuje za užitečného živočicha, protože provzdušňuje půdu.

Krtek se prakticky neživí rostlinami, ale zbavuje půdu škůdců. Tam, kde žije krtek, je v půdě mnoho škodlivého hmyzu a měli bychom mu být vděční. Každý zahrádkář by měl dobře zvážit, zda chce raději krtka s jeho občasnými omyly – podryje rostlinu, která následně vyhyne, rozryje trávník. Nebo raději ponravy, štěnice …

Mohlo by vás zajímat:  Přestože můžou krtci zahradě prospět, většina při pohledu na krtiny šílí. Vyhnat je není nemožné

Krtkovy slabosti a vaše příležitosti

  • Krtek je téměř slepý, rozezná jen světlo nebo tmu.
  • V čumáčku má čich i hmat, když hrabe, používá jako hmatový orgán ocas.
  • Krtkův sluch je velmi vyvinutý, ba dokonce je tak citlivý, že příliš hlasitý zvuk ho může zabít.
  • Černé zvířátko má zvláštní smysl pro pořádek, pravidelné rozhrnování jeho krtinců ho velmi znervózňuje a sžírá.

TIP: Jak si poradit s hrabošem na zahradě

Díky citlivému sluchu i hmatu jsou proti krtkům velmi účinné elektronické nebo mechanické zařízení, vydávající zvuky či vibrace. Takových je na trhu mnoho, ba dokonce můžete využít i vibrující erotickou pomůcku. Najde se pár záhradkářek, které jsou s jejími účinky na odplašení krtků spokojené.

Mohlo by vás zajímat:  Hladové housenky jsou nepřátelé všech zahrad, existují ale účinné způsoby, jak se jich zbavit

Jistý zahrádkář zase nedá dopustit na zvonky. Krtka údajně dosud vždy vyhnal tak, že si zakoupil starší bytový zvonek. Zvonek vložil do plastové nádoby, zapojil na trafo a zakopal do země ( cca 40 cm pod povrch). Zvonek v zemi vyzváněl celý týden a krtka zaručeně přesvědčil. Melodické zvonky však nepomáhají.
Občasné zahradní párty s hlasitou hudbou také nejsou na škodu. Velmi účinné jsou i malé děti, které křičí a dupají po zahradě. Neiritují jen sousedy, ale i krtky, kteří rezignují.

Mohlo by vás zajímat:  Netopýr na zahradě není důvod k obavám, zkušení zahrádkáři radí udržet ho na pozemku

Ti, kterým se příčí usmrcování užitečných krtků jedovatými gely nebo dýmovnicemi, jsou právě se zahradní diskotékou a neposednými dětmi spokojeni.

Souhlasíte s kompromisem?

Můžete mít společnou zahradu s krtkem, a zároveň se pojistit, že vás nepřekvapí krtinec na nesprávném místě. Například trávník ochráníte tak, že pod něj umístěte pletivo. Krtek si bude moci dělat chodbičky, jak se mu zachce, pod úrovní pletiva. Na povrch se ale dokáže vyhrabat až za hranicí tohoto pletiva.

Berte v úvahu fakt, jaký je to užitečný živočich, abyste se alespoň s takovým kompromisem mohli žít.

Zkuste odpuzovače zvířat

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Jak se zbavit krtka? Vyzkoušejte tyto tipy”

Komentáře jsou uzavřené.