Farming Gardening Agriculture Harvesting People Concept Farmer Hand Glove With Carrots Farm

Zelenina pěstovaná během zimy bude připravená ke sklizni hned zkraje jara

Zelenina v zimě? Ano! Existují ozimé druhy, které se mohou sbírat ještě v zimě, kdy nevládnou kruté mrazy, či v prvních jarních dnech. Samozřejmostí je včasná podzimní výsadba, která zajistí, aby s prvními teplými slunečními paprsky hned přišla sklizeň čerstvých kousků plných vitamínů a minerálů pro posílení organismu. To vše v době, kdy se teprve zahrada probouzí z několikaměsíční pauzy. Jaké druhy zeleniny se mohou pěstovat a jaké podmínky potřebují pro svůj růst?

Jarní zelenina ze zahrádky

Pěstování zeleniny není doménou jen jarních a letních měsíců, existují druhy, které se mohou pěstovat i ve zbylém období. Zimní druhy jsou odolné nejen vůči chladu, ale nehrozí jim ani škůdci či plísňové choroby. Vždy je potřeba rostliny chránit před větrem a vybrat pouze slunné umístění. Substrát musí být lehký a úrodný, dostatečně propustný, pomůže přihnojení přípravkem s obsahem fosforu a draslíku.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejné zelí má rozhodně co nabídnout. Nakopne organismus a ochrání ho před nemocemi
woman-hat-working-garden
Zdroj obrázku: Freepik

Fóliový tunel je jistota

Jakým způsobem zajistit ochranu před mrazem a větrem? Pomůže fóliovník nebo fóliový tunel, který se umístí nad záhony, které nepotřebují velké rozestupy od sebe, naopak se ochrání lépe blíže k sobě. Pro ochranu se může použít taktéž agrotextilie nebo perforovaná fólie. Semena se sejí hlouběji než na jaře, minimálně dva až tři centimetry pod povrch a ve vyšší hustotě. V současné době se prodávají semena s vyšší klíčivostí, která jsou pro zimní pěstování vhodnější.

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí je rovnou vyhazují. Neví ovšem, o jak cenné suroviny se tím připravují

Druhy zimní zeleniny

A jaká zelenina na jaře potěší svou chutí? Budete překvapeni, ale mezi nejoblíbenější druhy patří zimní mrkev. Ozimá mrkev se vysévá od listopadu do začátku prosince, výhodou je, že nevyžaduje pravidelné zalévání. Sklizeň pak probíhá už v dubnu, případně začátkem května. Mezi další populární druhy patří:

  • zimní petržel;
  • zimní cibule, která se vysévá už koncem srpna;
  • zimní špenát;
  • zimní kopr;
  • zimní česnek;
  • kapusta;
  • ozimá ředkev.
Zdroj: https://www.epicgardening.com/winter-vegetables/
Přidat na Seznam.cz