Fresh Green Organic Spinach Bundle Leaves Old Wooden Table Healthy Eating Detox Diet Food Ingredient Concept

Špenát si můžeme na zahradě vypěstovat i na podzim

Podzimní špenát je skvělou volbou pro zahradníky, kteří chtějí využít chladnějších měsíců pro sklizeň čerstvé zeleniny. Tento listový zeleninový poklad je plný živin a chutí a může růst i v chladnějším počasí. V tomto průvodci se dozvíte, jak úspěšně pěstovat podzimní špenát ve vaší zahradě.

Výběr odrůdy a příprava půdy

Nejprve si vyberte vhodnou odrůdu podzimního špenátu. Můžete zvolit rychle rostoucí odrůdy pro brzkou sklizeň nebo odrůdy odolné proti mrazu pro delší období sklizně. Důležitá je také kvalita půdy. Připravte si dobře propustnou půdu bohatou na humus. Zahrady můžete přidat kompost pro zlepšení půdní struktury.

Mohlo by vás zajímat:  Vlastní plody ze zahrádky vynikají v chuti, kvalitě i přínosu pro zdraví

Vysévání špenátových semen

Špenát se nejlépe pěstuje ze semen. Výsev provádějte přímo na záhon nebo do kontejnerů, pokud máte omezený prostor. Semena sejte do hloubky asi 1 cm a mezi řádky ponechte dostatečný prostor, aby se rostliny mohly volně rozrůst. Dodržujte doporučenou vzdálenost mezi rostlinami, která se liší podle odrůdy.

green-spinach-growing-garden-vegetable-farm-healthy-food-your-own-kitchen-garden
Zdroj obrázku: Freepik

Péče o rostliny

Špenát potřebuje pravidelnou závlahu, aby se udržovala konzistence půdy vlhká, ale ne příliš mokrá. Pravidelně kontrolujte rostliny na přítomnost škůdců a postřikujte případně ekologickými pesticidy. Pokud v zimních měsících hrozí mráz, přidejte ochranný agrotextil nebo skleníkovou fólii, aby se rostliny udržely v teple.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalita ovoce a zeleniny se liší podle místa prodeje, lepší bývá dražší

Sběr a sklizeň

Podzimní špenát můžete sklízet, když dosáhne požadované velikosti listů. Čím častěji sklízíte, tím více se bude rostlina větvit a produkovat nové listy. Používejte ostré nože nebo nůžky k odřezávání listů a zanechte dostatek rostliny pro další růst.

Uchování a konzumace

Sklizený podzimní špenát můžete uchovávat v chladničce ve vlhké utěrce nebo plastové nádobě. Je bohatý na vitamíny A a C, železo a vlákninu, což ho činí zdravou volbou pro vaše recepty. Použijte ho do čerstvých salátů, smoothie nebo do pokrmů s čerstvým špenátem.

Zdroj: https://www.weekand.com/home-garden/article/grow-spinach-fall-18060977.php
Přidat na Seznam.cz