Fresh Organic Potato Plant Field

Brambory dobře porostou v půdě o správném pH a doplněné o kvalitní hnojivo

Brambory jsou oblíbenou a výživnou zeleninou, kterou si jednoduše vypěstujeme i na své zahradě. Pro úspěšnou sklizeň je však zásadní sázet brambory ve správnou roční dobu a do správné půdy. V tomto článku proto probereme, kdy brambory sázet a jaký druh půdy je pro jejich pěstování nejlepší.

Proč je začátek jara nejlepší dobou pro sadbu brambor

Brambory se obvykle sázejí na jaře, jakmile se půda zahřeje alespoň na 10 stupňů Celsia. Obecně platí, že nejlepší doba pro výsadbu brambor je 2–3 týdny před posledním očekávaným datem mrazu v oblasti, kde žijeme. To dává bramborám dostatek času, aby dozrály, než bude příliš horko.

Mohlo by vás zajímat:  Správně skladovaná zelenina vydrží déle čerstvá

Ve většině regionů to znamená sázení brambor koncem března nebo začátkem dubna. Pokud však žijete v chladnějším klimatu s kratší vegetační dobou, možná budete muset s výsadbou brambor počkat do konce dubna, nebo dokonce do začátku května. Toto platí zejména pro horské oblasti.

Je také důležité si uvědomit, že brambory by se měly sázet, když je půda dostatečně suchá. Výsadba brambor ve vlhké půdě totiž může vést ke špatnému odvodnění a vyššímu riziku rozvoje různých chorob.

Mohlo by vás zajímat:  Doprovodné rostliny podpoří rajčata v růstu a ochrání je před škůdci
Zdroj obrázku: Freepik

Jaký druh půdy je pro sázení brambor nejlepší

Brambory nejsou příliš vybíravé, pokud jde o typ půdy, ale dávají přednost vzdušné, dobře odvodněné půdě, která je bohatá na organickou hmotu. Hlinitopísčitá nebo hlinitá půda je pro brambory ideální, protože umožňuje dobrou drenáž, a přitom zadržuje vlhkost.

Pokud máte těžkou, jílovitou půdu, je dobré přimíchat trochu písku nebo organické hmoty, jako je kompost nebo odleželý hnůj, abyste zlepšili odvodnění a prokypřili půdu. Brambory pěstované v těžké půdě jsou totiž náchylnější k rozvoji chorob a produkují menší hlízy.

Mohlo by vás zajímat:  Zelená rajčata dozrají v igelitovém sáčku a po utržení v míse s ovocem

Je také důležité zajistit, aby byla půda mírně kyselá s pH mezi 5,0 a 6,0. Pokud je vaše půda příliš zásaditá, můžete snížit pH přidáním síry nebo kyselé organické hmoty, jako je jehličí nebo rašelina. Kromě typu půdy a pH vyžadují brambory k růstu a produkci zdravých hlíz také dostatečné množství živin. Před výsadbou je proto dobré přidat do půdy vyvážené hnojivo, například vzorec 10-10-10.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/vegetables/potatoes.html
Přidat na Seznam.cz