Beautiful Pink Nerium Oleander Flowers Bright Summer Day Flora

Zelené krásky plné jedu. Lidé pěstují rostliny a vůbec netuší, jak nebezpečné jsou

Vnitřní pokojové rostliny jsou často pýchou domova. Potěší nejen oko, ale také filtrují znečištěný vzduch. Málokdo by však řekl, že většina z nich je jedovatá. Pokud máte doma malé dítě nebo domácího mazlíčka, měli byste být zvlášť opatrní.

Nemusíte se květin zbavovat, je ale nutné dodržet pravidla

Proč jsou vlastně pokojové rostliny jedovaté? Většina z nich pochází z tropických zemí – vyvinuly se u nich mechanismy, které je chrání před býložravci. Některé mají odstrašující funkci, jiné jsou jedovaté. Neměli byste se takových rostlin dotýkat bez ochrany rukou nebo obličeje. Zamezte také kontaktu s dýchacími cestami.

Mohlo by vás zajímat:  Pět oblíbených pokojovek, které zlepší vzduch v interiéru
Zdroj obrázku: Freepik

Rostliny mohou vypouštět jedovaté látky, které při kontaktu s pokožkou silně dráždí. Mohou způsobit otoky a potíže s dýcháním a při konzumaci listů způsobují bolesti břicha, zvracení nebo průjem. Některé sloučeniny látek mohou způsobit poruchy srdečního rytmu nebo paralýzu hlasivek. Pokud máte doma rostlinu, která je jedovatá, nemusíte ji hned dávat pryč, protože by mohla otrávit děti nebo zvířata. Stačí jen věnovat jim pozornost a dát je na místa, kam se děti ani zvířata nedostanou.

Mohlo by vás zajímat:  Dlouhodobě přelité rostliny trpí a začnou hnít, rychlý zásah je může zachránit

Jaké rostliny patří mezi jedovaté a často je máme doma?

Do této skupiny patří břečťan, monstera, kroton, cyklámen nebo vánoční hvězda. Mezi další patří dracena, aloe vera nebo oleandr či lilek. A jak s takovými rostlinami zacházet? Dejte je na bezpečné místo, které není snadno přístupné. Všechnu péči o ně provádějte v ochranných rukavicích a po každém kontaktu s rostlinou se důkladně omyjte mýdlem a vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Vysvětlete dětem, že na rostliny nemají sahat, protože jim mohou způsobit problémy. Pokud máte podezření na otravu, musíte jednat rychle. Při podráždění pokožky ji očistěte pod tekoucí vodou. Pokud si ale nevíte rády, neváhejte zavolat sanitku a zabalit si s sebou kousek rostliny, která reakci způsobila.

Zdroj: https://www.trees.com/house-plants/poisonous-house-plants
Přidat na Seznam.cz